Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Afrykański pomór świń. Polska i kraje nadbałtyckie jednoczą siły w walce

0
Podziel się:

Na zeszłotygodniowym spotkaniu zostało ustalone, że eksperci powinni wspólnie opisać populację dzików i określić środki konieczne do zapobieżenia rozprzestrzenianiu się choroby.

Afrykański pomór świń. Polska i kraje nadbałtyckie jednoczą siły w walce
(BartCo/iStockphoto)

Polska, Litwa, Łotwa i Estonia utworzą wspólną grupę ekspertów, która przygotuje skoordynowany program kompleksowego zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF) - poinformował zastępca głównego lekarza weterynarii Krzysztof Jażdżewski.

Spotkanie w tej sprawie odbyło się w ubiegłym tygodniu w Wilnie. Uczestniczyli w nim ministrowie rolnictwa, szefowie inspekcji weterynaryjnych i eksperci w zakresie ASF. Ze strony polskiej w spotkaniu wziął udział Główny Lekarz Weterynarii Marek Pirsztuk.

Ustalono, że eksperci powinni opisać populację dzików i określić środki konieczne do zapobieżenia rozprzestrzenianiu się choroby. Powinni także podjąć próbę określenia możliwych dróg szerzenia się wirusa oraz śledzić nowe metody zwalczania choroby.

Jażdżewski poinformował, że taka grupa już się organizuje, ma spotykać się raz w miesiącu. W jej skład wejdą przedstawiciele weterynarii i naukowcy z czterech krajów.

Problemy z ASF mają Litwa, Polska i Łotwa, na razie nie odnotowano przypadku tej choroby w Estonii. Wiceszef Inspekcji Weterynaryjnej wyjaśnił, że Estonia chce uczestniczyć w pracach grupy, ponieważ _ czuje się zagrożona _ przedostaniem się choroby ze strony Łotwy, ale także Rosji.

Przedstawiciele krajów zgodzili się też, żeby podjąć starania, by część wydatków związanych ze zwalczaniem ASF u świń współfinansowała Komisja Europejska. Jażdżewski mówił, że na spotkaniu nie było mowy o konkretnych kwotach, a jedynie o rodzajach wydatków. Np. Polska chciałaby, by KE współfinansowała badania dzików w całej Polsce, a nie tylko w strefie z ograniczeniami. Zauważył też, że KE nie daje pieniędzy z góry, a jedynie zwraca za poniesione wydatki.

Ponadto grupa robocza powinna przedstawić sposób współpracy z władzami krajów sąsiedzkich, tj. Białorusi i Federacji Rosyjskiej.

W opinii uczestników spotkania w Wilnie powinien zostać przygotowany specjalny program dotyczący przekwalifikowania się małych gospodarstw, dotychczas hodujących trzodę chlewną, który zostanie następnie przedłożony KE.

Agencja BNS podała we wtorek, powołując się na wypowiedź litewskiej minister rolnictwa, że trzy kraje bałtyckie i Polska zwrócą się do Komisji Europejskiej (KE) o setki milionów euro na pomoc w zwalczaniu z afrykańskiego pomoru świń (ASF). _ - Nie mamy dziś sprecyzowanej sumy. Prosimy o 100-procentowe sfinansowanie _ - powiedziała minister Virginija Baltraitiene dziennikarzom w Wilnie.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)