Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Specustawa dotycząca ASF podpisana. Większe uprawnienia dla Inspekcji Weterynaryjnej

5
Podziel się:

Nowe przepisy dają większe uprawnienia Inspekcji Weterynaryjnej, mają usprawnić zwalczanie tej choroby. Przewidują też sankcje karne za niewykonanie nakazów powiatowych lekarzy weterynarii.

Specustawa dotycząca ASF podpisana. Większe uprawnienia dla Inspekcji Weterynaryjnej
(PIOTR TRACZ/REPORTER)

Powiatowi lekarze weterynarii będą mogli nakazać: sanitarny odstrzał dzików; ubój trzody chlewnej za odszkodowaniem; przestrzeganie zasad bioasekuracji - zakłada specustawa, która ma pomóc w zwalczaniu ASF, podpisana przez prezydenta.

Ustawa została uchwalona przez Sejm 22 września i jeszcze tego samego dnia poparł ją Senat. Chodzi o ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt.

Nowe przepisy dają większe uprawnienia Inspekcji Weterynaryjnej, mają usprawnić zwalczanie tej choroby. Przewidują też sankcje karne za niewykonanie nakazów powiatowych lekarzy weterynarii.

Wprowadzona została możliwość nakazania przez powiatowego lekarza weterynarii, w drodze decyzji, sanitarnego uboju zwierząt, który będzie odbywał się za odszkodowaniem ze środków budżetu państwa. Powiatowi lekarze weterynarii będą mogli nakładać na dzierżawców i zarządców obwodów łowieckich obowiązek odstrzału sanitarnego zwierząt wolno żyjących (dzików), zgłaszania dostrzeżonych objawów chorób tych zwierząt, dostarczenia odstrzelonych zwierząt w określone miejsca, a na zarządców dróg publicznych obowiązek wykładania mat dezynfekcyjnych.

Dodatkowo znowelizowane przepisy pozwolą Inspekcji Weterynaryjnej na lepszą identyfikację osób (podmiotów) prowadzących handel trzodą chlewną. Ustawa zaostrza bowiem przepisy dotyczące rejestracji świń. Wprowadza obowiązek rejestracji zwierząt w ciągu 30 dni, a każde przemieszczanie (zmiana miejsca pobytu zwierzęcia) ma być zgłoszone w ciągu 7 dni, natomiast w okresie kiedy występuje choroba zakaźna i gospodarstwo znajduje się na terenie wyznaczonych stref, rolnik będzie miał obowiązek zgłaszania wszystkich przemieszczeń, sprzedaży, ubytków, w ciągu 24 godzin.

Istotną zmianą jest też wprowadzenie znakowania zwierząt numerami wszystkich kolejnych siedzib stad, w których przebywały.

Ponadto, w przypadku wydania przez powiatowego lekarza weterynarii decyzji nakazującej usunięcie uchybień w zakresie oznakowania zwierząt, jeżeli decyzja ta nie zostanie wykonana, powiatowy lekarz weterynarii, na podstawie oceny ryzyka dla zdrowia zwierząt i bezpieczeństwa żywności, będzie mógł nakazać zabicie zwierzęcia bez odszkodowania i unieszkodliwienie zwłok zwierzęcia na koszt jego posiadacza.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
cynick
8 lat temu
A teraz wystarczy sprawdzić, kto jest największym eksporterem wieprzowiny. Kiedyś przed świętami była akcja z wybijaniem rzekomo chorych kur. Jak myślicie jaka nacja jest największym eksporterem drobiu na Europę?
Arek++
8 lat temu
Jurgiel do dymisji.
zed120
8 lat temu
Cudowne zdjęcie na górze. Jarosław i Lech.
franio
8 lat temu
[QUOTE] Wprowadzona została możliwość nakazania przez powiatowego lekarza weterynarii, w drodze decyzji, sanitarnego uboju zwierząt [/QUOTE] No i za drobną opłatą mając taką władzę będzie można niszczyć niewygodnych sobie ludków lub konkurencję
ciekawość
8 lat temu
Czy ktoś mi może powiedzieć, czy można celowo zarazić świnie AFS? Czy można przyjechać do Polski i po nocach oblecieć kilkanaście chlewni i albo zaszczepić świnie tą chorobą albo nasypać im tego do karmy? Wie ktoś czy jest to możliwe i czy przypadki takiego "ni stąd ni zowąd" wystąpienia ASF w terenie nie wydają się wtedy podejrzane?