Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ASF w Polsce zatacza coraz szersze kręgi. Wykryto kolejne ognisko choroby

9
Podziel się:

W gospodarstwie w gminie Stara Kornica było w sumie 28 świń. Zwierzęta zostały uśpione i zutylizowane. Wokół ogniska ASF wyznaczone zostaną strefy z ograniczeniami.

ASF w Polsce zatacza coraz szersze kręgi. Wykryto kolejne ognisko choroby
(Fotolia)

W gospodarstwie w gminie Stara Kornica (powiat łosicki) wykryto pierwsze w województwie mazowieckim ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) - podał w poniedziałek wieczorem Główny Inspektorat Weterynarii. To w sumie szesnaste ognisko tej choroby w Polsce.

ASF stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. W gospodarstwie było w sumie 28 świń. Zwierzęta zostały uśpione i zutylizowane. Wokół ogniska ASF wyznaczone zostaną strefy z ograniczeniami.

Także w poniedziałek służby weterynaryjne poinformowały o ognisku tej choroby w gospodarstwie w podlaskiej gminie Mielnik, w którym było 13 świń; tu także zwierzęta zostały uśpione i zutylizowane.

To 15. i 16. ognisko tej choroby od początku występowania afrykańskiego pomoru świń w Polsce, czyli od lutego 2014 roku. Początkowo było ich tylko kilka, ale od początku sierpnia służby weterynaryjne co kilka dni informują o kolejnych ogniskach ASF u świń. Trzy z nich odnotowano w województwie lubelskim, jedno w mazowieckim a pozostałe - w podlaskim.

Z informacji PAP wynika, że w czwartek może odbyć się kolejne spotkanie międzyresortowego zespołu do spraw łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń. Został on powołany zarządzeniem prezesa Rady Ministrów z 11 sierpnia br. We wtorek w Białymstoku zaplanowane jest szkolenie dotyczące zapobiegania ASF, które poprowadzą specjaliści z Instytutu z Puław oraz Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Są podejrzenia, że przynajmniej w części ognisk wirus ASF pojawił się za sprawą ludzi; policja prowadzi dochodzenie w tej sprawie. Służby weterynaryjne apelują do rolników, by nie nabywali świń z niepewnych źródeł i o niewiadomym pochodzeniu; w województwie podlaskim, części mazowieckiego i części lubelskiego w związku z afrykańskim pomorem świń obowiązują zakazy organizacji targów, wystaw, konkursów i pokazów z udziałem świń.

Służby zwracają też uwagę, by w gospodarstwach wdrożone zostały zasady bioasekuracji. W szczególności, by rolnicy utrzymywali świnie w sposób wykluczający kontakt z dzikami, karmili trzodę paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolno żyjących oraz zwracali uwagę na bezpieczeństwo i sposób przechowywania słomy.

Przed wjazdami i wyjazdami z gospodarstw oraz przed wejściami do pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie, mają być wyłożone maty dezynfekcyjne.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(9)
Arek++
8 lat temu
Jurgiel do Dymisji-juzz.
ananas
8 lat temu
Rzecznik ludowców wraz z przedstawicielami Forum Młodych Ludowców - farmer.pl - przekazali w siedzibie resortu przeznaczony dla ministra usmażony, przewiązany czerwoną wstążką, kotlet, który miał nawiązywać do problemu polskich hodowców z asf ^^
Jacek
8 lat temu
Wkrótce rząd funduje zmiany w Inspekcji Weterynaryjnej. Już niedługo powiatowym lekarzem będzie mógł być np. absolwent Akademii Sztuk Pięknych. Super sprawa.
lek wet
8 lat temu
a po co temu koledze słuchawki? świnie osłuchiwać będzie? wzięliscie ekipe z tworek? alboli to jakiś fetyszysta słuchawkowy? te młode gówniarze są bez sensu
Wujek dobra r...
8 lat temu
ASF, no więc kupujcie dalej pasze z importu, bo sadzić kartofle, buraki pastewne to się nie chce, bo to niewygodne, wymaga wysiłku a nie pierdz.....a pod pierzyną, jak przy gotowiutkim zachodnim szajsie z ryb, odpadów produkcyjnych wędlin, czy przemysłowej chemii