Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BASF potwierdza skuteczność bezopryskowej metody ochrony fungicydowej jęczmienia (2)

0
Podziel się:

Najnowsze badania przeprowadzone w Centrach Kompetencji BASF nad plonowaniem jęczmienia jarego potwierdziły skuteczność bezopryskowej metody ochrony, stosowanej...

BASF potwierdza skuteczność bezopryskowej metody ochrony fungicydowej jęczmienia (2)

Najnowsze badania przeprowadzone w Centrach Kompetencji BASF nad plonowaniem jęczmienia jarego potwierdziły skuteczność bezopryskowej metody ochrony, stosowanej na etapie zaprawiania ziarna. Przeprowadzone doświadczenia wykazały nawet 36% wzrost plonowania.

Do niedawna jedyną skuteczną formą walki z chorobami grzybowymi występującymi na liściach były zabiegi nalistne wykonywane opryskiwaczem polowym. W tym roku po raz pierwszy wdrożono nowy model bezopryskowej ochrony fungicydowej z wykorzystaniem preparatu Systiva 333 FS. W preparacie zastosowano nową substancję czynną Xemium, z grupy karboksyamidów, która wykazuje wybitne cechy systemicznego przemieszczania w roślinie. Badania przeprowadzone w Centrach Kompetencji BASF w Pągowie, Jarosławcu i Gurczu potwierdziły, że zastosowanie nowej formuły ochronnej pozwoliło uratować aż 15,5 dt/ha plonów w stosunku do zbiorów z pól bez ochrony. Dodatkowe wykonanie zabiegu nalistnego w fazie kłoszenia fungicydem Osiris 065 EC zwiększyło plony o kolejne 6,0 dt/ha. Łącznie uzyskano ponad 36% wzrost plonowania. (wykr.1)

Według relacji dr Pawła Kazikowskiego, specjalisty ds. wdrożeń produktów BASF Polska _ ostatnie dwa sezony wegetacyjne charakteryzowały się optymalnymi warunkami dla prawidłowego wzrostu jęczmienia jarego. Jednocześnie pogoda sprzyjała wczesnym i silnym infekcjom chorób grzybowych. Genetyczna wrażliwość wielu odmian na choroby, takie jak: plamistość siatkowa, mączniak prawdziwy, rynchosporioza i rdza w połączeniu z optymalnymi warunkami atmosferycznymi umożliwiała bardzo wczesne występowanie patogenów, powodując nieodwracalne straty _. W tegorocznym przebiegu porażenia plamistością siatkową, w okresie od fazy drugiego kolanka do końca kłoszenia, który miał miejsce w maju, zauważyć można było widoczny, bardzo intensywny wzrost porażenia, szybko przekraczający progi szkodliwości. W tym samym okresie, w związku z częstymi opadami deszczu pogoda wielokrotnie uniemożliwiała wykonanie zabiegu nalistnego. Zastosowanie fungicydu Systiva 333 FS na części badanych upraw już na etapie zaprawiania nasion, pozwoliło
uzyskać ochronę od najwcześniejszych faz wzrostu roślin, przez kilka kolejnych tygodni. (wykr.2)

Zastosowanie metody bezopryskowej ochrony fungicydowej z wykorzystaniem Systivy 333 FS uniezależniło rolników od niekorzystnych warunków pogodowych, ograniczających możliwość wykonania tradycyjnych oprysków. Zapewniło pełną kontrolę zdrowotności roślin już od momentu siewu i kiełkowania, do fazy liścia flagowego. Widoczne na polu zdrowe i silne rośliny dawały perspektywę zebrania wysokich plonów nawet w niekorzystnych warunkach (Fot 1.)

Źródło: Informacja prasowa

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)