Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bruksela chce ułatwić rolnikom dostęp do kredytów

0
Podziel się:

Nowe, unijne rozwiązania mają ułatwić dostęp do kredytów dla rolników i przedsiębiorstw wiejskich.

Bruksela chce ułatwić rolnikom dostęp do kredytów
(Flikkesteph / Flickr (CC BY 2.0))

Komisja Europejska zaprezentowała w poniedziałek wraz z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym rozwiązania, które mają ułatwić dostęp do kredytów dla rolników i przedsiębiorstw wiejskich. Model gwarancji kredytowych ma m.in. służyć młodym rolnikom.

- Instrument gwarancyjny dla rolnictwa stworzony przez EBI i zaprezentowany dzisiaj może być natychmiast przyjęty i wykorzystany przez państwa członkowskie - mówił unijny komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan podczas odbywającej się w Brukseli debaty, na której przedstawiono te rozwiązania.

Nowy instrument ma poprawić dostęp do środków finansowych tym rolnikom, którzy chcą inwestować w wydajność swoich gospodarstw, marketing, czy inne działania. Państwa członkowskie UE, chcące wykorzystać możliwości oferowane przez EBI, będą mogły opracować instrumenty finansowe, które następnie będą oferowane w ramach programu rozwoju obszarów wiejskich.

To zupełnie nowe podejście, dotychczas bowiem rolnicy w ramach unijnych programów mogli liczyć głównie na dotacje. KE ma nadzieję, że dzięki gwarancjom kredytowym uda się uruchomić wiele inwestycji na wsi.

- Możemy wykorzystać pieniądze generowane przez te instrumenty finansowe do uruchomienia dużych inwestycji niezbędnych do restrukturyzacji sektora mlecznego w związku z zakończeniem kwotowania mleka, pomocy młodym rolnikom w rozpoczęciu kluczowych inwestycji, czy pomocy rolnikom i leśnikom w zakupie sprzętu do efektywniejszego korzystania z zasobów - wskazywał komisarz.

Warunki pożyczek w ramach nowych instrumentów będą różne w zależności od kraju członkowskiego, ale KE spodziewa się, że ich koszty będą atrakcyjne dla kredytobiorców. Dotychczasowe doświadczenia z podobnych programów realizowanych np. w Rumunii pokazują, że rolnicy, którzy nie mieliby szans na kredyt, otrzymywali go dzięki gwarancji na zasadach rynkowych.

Zgodnie z przepisami dotyczącymi Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich państwa członkowskie UE i regiony mogą włączać instrumenty finansowe (np. fundusze gwarancyjne) w swoje wieloletnie programy rozwoju obszarów wiejskich. Warunkiem jest jednak wskazanie wcześniej użyteczności takiego działania. Do tej pory stolice bardzo skromnie z tej możliwości korzystały, według KE głównie ze względu na brak wiedzy o takich rozwiązaniach.

Póki co rolnicy dostają dopłaty

Rolnicy mogą składać wnioski o nowe dopłaty bezpośrednie. Do wykorzystania jest ponad 3,5 miliarda euro. Dokumenty trzeba składać w oddziałach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa lub przez internet.Oprócz płatności obszarowych, przewidziane są również liczne dopłaty do produkcji. Chodzi o fundusze za hodowlę bydła, krów, owiec ale również owoców miękkich, buraków, tytoniu czy ziemniaków. Tak szeroki mechanizm ma za zadanie możliwie duża aktywizację rolników.

Wnioski o dopłaty będzie można składać do 9 czerwca. Jednak im szybciej dokument trafi do oddziału ARiMR tym szybciej wydana będzie decyzja o płatności. Każdy dzień zwłoki po 16 maja to pomniejszenie płatności obszarowej o 1 procent.

Każdemu rolnikowi przysługuje dopłata podstawowa w oraz za tzw. zazielenienie w wysokości 180 euro na hektar. Średnia płatność wyniesie ok. 240 euro na ha. Ale tzw. aktywny rolnik może uzyskać nawet 500 euro dopłat na hektar.

Na jednym formularzu wniosku można jednocześnie ubiegać się o: płatności bezpośrednie, dopłaty z PROW 2007-2013 (zobowiązania z poprzednich lat) oraz PROW 2014-2020 (nowe zobowiązania) dla działań: płatności ONW, rolno-środowiskowo-klimatyczne, ekologiczne oraz o pomoc na zalesianie.

Dopłaty bezpośrednie mają przede wszystkim wspierać aktywnych rolników, małe i średnie gospodarstwa, które mają szansę na rozwój w warunkach globalizacji rynków, jak również pomagać w produkcji zdrowej, wysokiej jakości żywności. Nowy system dopłat bezpośrednich ma także wspierać restrukturyzację i modernizację sektora rolno-spożywczego.

Aby otrzymać dopłatę za zazielenienie trzeba spełnić wymóg dywersyfikacji (zróżnicowania) upraw. Obowiązuje ona od 10 hektarów gruntów rolnych. Natomiast obowiązek utrzymywania obszarów proekologicznych dotyczy gospodarstw powyżej 15 gruntów ornych. Gospodarstwa ekologiczne automatycznie spełniają wymóg zazielenienia.

Nowym elementem jest dopłata dla młodych rolników (do 40 roku życia). Na ten cel przeznaczone jest 2 proc. z całej puli dopłat. Dostaną ją osoby, które po raz pierwszy rozpoczynają działalność rolniczą. Dopłata przysługuje do powierzchni 50 hektarów i wynosi 60 euro/ha.

Także nowym rodzajem płatności są dopłaty dodatkowe, które będą przysługiwały od 3,01 do 30 hektarów gruntów, będą one dodatkowo wspierały małe i średnie gospodarstwa rolne. Ich wysokości - to 40 euro/ha.

Inne niż w poprzedniej perspektywie będą dopłaty produkcyjne. Na ten rodzaj płatności przeznaczone jest 15 proc. puli. Dopłaty przysługują producentom: bydła, krów, owiec kóz, roślin wysokobiałkowych, chmielu, zmienników skrobiowych, buraków cukrowych, pomidorów, owoców miękkich, lnu i konopi. Stawki tych dopłat są zróżnicowane. Na dopłaty bezpośrednie na lata 2014-2020 Polski ma 23 mln 700 mln euro.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)