Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PSL domaga się, aby rząd odrzucił umowę CETA

39
Podziel się:

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówił, że umowa jest zagrożeniem dla polskich konsumentów, bo spowoduje napływ na nasz rynek genetycznie modyfikowanej, taniej żywności.

PSL domaga się, aby rząd odrzucił umowę CETA
(PAP/Paweł Supernak)

Polskie Stronnictwo Ludowe domaga się, aby rząd odrzucił umowę CETA o wolnym handlu z Kanadą. Po posiedzeniu Rady Naczelnej prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówił, że umowa jest zagrożeniem dla polskich konsumentów, bo spowoduje napływ na nasz rynek genetycznie modyfikowanej, taniej żywności.

Prezes PSL żąda od polskiego rządu stanowiska w sprawie CETA oraz prezentacji ewentualnych skutków dla polskich rodzin. Władysław Kosiniak-Kamysz obawia się też jakości importowanej żywności, która według niego może zawierać antybiotyki i hormony wzrostu. Szef PSL zaznaczył, że dzisiaj Polska jest wolna od genetycznie modyfikowanej żywności i nie można podpisać tego porozumienia bez ogólnokrajowej dyskusji na temat.

Przewodniczący Rady Naczelnej PSL Jarosław Kalinowski dodał, że umowy CETA i TTIP są zagrożeniem dla rodzimej gospodarki, szczególnie sektora rolno-spożywczego. Podkreślił, że Polska jest obecnie największym producentem i eksporterem mięsa drobiowego w Unii Europejskiej. Według niego, po wejściu w życie umowy CETA pojawi się potężny konkurent, któremu trudno będzie sprostać, przede wszystkim z powodu niskich cen produktów. Jarosław Kalinowski powiedział też, że również produkcja mięsa wołowego mocno ucierpi po wejściu w życie umowy CETA.

Rada Naczelna PSL podjęła uchwałę, że zarządy powiatowe stronnictwa są zobowiązane do przeprowadzenia debat na temat skutków umowy w wolnym handlu z Kanadą.
CETA to kompleksowa umowa gospodarczo-handlowa między Unią Europejską a Kanadą. Zakłada zniesienie ceł oraz liberalizację handlu. Podpisanie CETA przez Radę Unii Europejskiej planowane jest pod koniec października.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(39)
Gość 1234
8 lat temu
A gdzie PSL był gdy podpisywano tą umowę?!?!?! Teraz się domagają a wcześniej ją podpisywali?
ddggfgf
8 lat temu
NIE dla ceta Nie dla ttip , niech sprzedają swoje g.wno gdzie indziej , a nikt tego nie chce to wcisną do Europy ???? jeśli nasz rząd to podpisze będzie znaczyło że jest sprzedajny jak wszystkie poprzednie
x x
8 lat temu
Dudowaty nie po to był w Kanadzie i USA, aby teraz rezygnować. Możecie się przyzwyczajać do GMO i sterydów wzrostu w mięsie. Mniam...
Analityk
8 lat temu
Rzeczywiście w tym przypadku PSL ma rację. Rolnicy kanadyjscy przegrali konkurencję z Koncertami amerykańskimi, to jest prawda. W konkurencji trzeba mieć przede wszystkim te same pieniądze na starcie nie mówiąc o technologii.
łodzianin
8 lat temu
To nie rząd negocjował ale komisja europejska ! Więc przestańcie kłamać w tych komentarzach, że to PSL. Akurat w trakcie negocjacji np Sawicki wielokrotnie to krytykował ! A wersja końcowa jest dostępna dopiero teraz a nie rok temu , czy dwa lata temu !
...
Następna strona