Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dobre nasiona, dobry plon

0
Podziel się:

We współczesnej produkcji rolnej lub ogrodniczej istotnym jej elementem są użyte nasiona. Ważna jest zarówno jakość jak i ich przygotowanie do sprzedaży. Dobre...

Dobre nasiona, dobry plon

We współczesnej produkcji rolnej lub ogrodniczej istotnym jej elementem są użyte nasiona. Ważna jest zarówno jakość jak i ich przygotowanie do sprzedaży. Dobre nasiona nie tylko dobrze kiełkują ale są także pozbawione domieszek, które zanieczyściły by uzyskany z nich plon. Jednym z najważniejszych etapów obrotu nasionami jest ich przygotowanie do sprzedaży.

Czyste nasiona, czysta uprawa.

Jakość materiału siewnego jest jednym z fundamentów na którym buduje się powodzenie w uprawie roślin. Nasiona muszą być nie tylko żywotne ale także pozbawione domieszek. Wyrównana wielkość nasion ułatwia ich siew mechaniczny, dzięki czemu można podnieść efektywność produkcji np. warzyw otrzymywanych z nasion. Etapem przygotowania nasion do obrotu handlowego zajmują się wyspecjalizowane firmy, jednak uzyskanie dobrej jakości materiału siewnego jest możliwe także dla gospodarstw rolnych.

Surowy materiał nasienny, uzyskany z pola lub plantacji musi być odpowiednio przygotowany do późniejszej sprzedaży. Nasiona po omłocie należy wstępnie oczyścić z zanieczyszczeń takich jak nasiona chwastów, fragmenty pędów i liści, martwe owady, pył lub piasek oraz nasiona porażone przez choroby lub szkodniki Do tego celu doskonale nadaje się np. maszyna do wstępnego czyszczenia ziaren Petkus A12, która pozwala na oczyszczenie od 40 do 150 ton nasion na godzinę. Wstępne oczyszczenie ułatwia równomierny dopływ powietrza do nasion co zapobiega ich zagrzewaniu się, w wyniku którego mogą stracić one zdolność kiełkowania. Takie wstępnie oczyszczone nasiona łatwiej jest podsuszyć, dzięki czemu dalsze etapy przygotowywania nasion do obrotu będą efektywniejsze. Materiał nasienny można także oczyścić stosując maszyny dokładnego czyszczenia np. Petkus U12, które mają wydajność od 4 do 25 ton na godzinę.

Selekcja nasion

Urządzenia do oczyszczania nasion pozwalają na ich wstępną selekcję jednak do dokładniejszego ich rozdzielania należy użyć innych maszyn, głównie stołów sortujących, które dokonują segregacji ze względu na ciężar właściwy nasion. Pozwalają one m.in. na oddzielenie pustych nasion zbóż. Stół sortujący KD200 firmy Petkus służący do tego celu ma regulację pochylenia stołu i częstotliwości jego drgań oraz sterowanie strumieniem powietrza dzięki czemu proces selekcji nasion ma wydajność do 10 ton na godzinę.

Precyzyjna selekcja nasion

Gdy w czasie czyszczenia lub sortowania nasion, zastosowanie wyżej wymienionych urządzeń nie przynosi spodziewanych efektów, wówczas idealnym rozwiązaniem jest tryjer T933 firmy Petkus, który pozwala na rozdzielenie mieszaniny nasion o przy jednakowej średnicy oraz masie ale o różnej długości. Urządzenie to pozwala na wyraźny podział długości ziaren co ułatwia ich późniejszą segregację. Umożliwia także wygodne pobieranie próbek do analiz. Modułowa budowa tryjerów ułatwia precyzyjne dostosowanie maszyny do potrzeb klienta

Zaprawianie czyli tarcza przeciwko chorobom

Nasiona wysiane do gleby narażone są na atak ze strony patogenicznych grzybów i szkodników. By ograniczyć możliwość strat we wczesnych fazach wzrostu roślin powszechnie stosuje się zaprawianie nasion czyli pokrywanie ich powierzchni środkiem biobójczym, z reguły fungicydem lub mieszanką różnych preparatów. Zaprawianie często jest jedyna metodą ochrony przed niektórymi chorobami przenoszonymi przez nasiona. W czasie procesu istotne jest jednolite i równomierne naniesienie zaprawy, dzięki czemu nasiona nie są narażone na uszkodzenia zaś po wysiewie nie następuje wypadanie pojedynczych roślin co umożliwia zachowanie jednolitej struktury łanu lub plantacji. Precyzyjne dawkowanie zaprawy to także ograniczenie zanieczyszczenia środowiska zaprawą oraz uniknięcie zbyt słabej ochrony. Jest kilka technik zabezpieczania nasion, z których najpopularniejsze jest tzw. bejcowanie czyli zaprawianie za pomocą preparatu suchego, płynnego lub zawiesiny. Zaprawiarki do nasion możemy podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich to
zaprawiarki porcjowe, w których nasiona wsypywane są do wagi porcjującej a następnie przemieszczane do mieszalnika. Preparat ochronny odmierzany i aplikowany jest w regularnych odstępach zaś mieszanie nasion z zaprawą rozpoczyna się w czasie dozowania zaprawy i kontynuowane do osiągnięcia pełnego wymieszania po którym następuje oddanie zaprawionej porcji nasion. W takim systemie pracuje zaprawiarka Petkus C100, która ma wydajność od 10 do 30 ton na godzinę. Druga grupa to zaprawiarki przepływowe zaprawiające w sposób ciągły. Wszystkie procesy: wprowadzanie nasion i zaprawy, mieszanie i wyładowywanie odbywają się w sposób ciągły. Takim urządzeniem jest zaprawiarka do nasion Petkus C210, która pozwala na zaprawienie od 2 do 25 ton nasion. Umożliwia ona jednoczesne stosowanie kilku rodzajów płynnych zapraw a zastosowane zabezpieczenia zmniejszają prawdopodobieństwo awarii.

Komfort pracy

Wyżej wymienione urządzenia można połączyć ze sobą, tak by tworzyły wydajną linię produkcyjną, której kompletne wyposażenie, usługi serwisowe oraz pełne doradztwo w tej dziedzinie zapewnia firma Zuptor mająca w swojej ofercie sprzedaż maszyn Petkus .

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)