Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dopłaty bezpośrednie. Ostatnie dni na załapanie się na tysiące złotych

0
Podziel się:

Na dopłaty bezpośrednie dla rolników na lata 2014-2020 Polska ma zagwarantowane 23 mld 700 mln euro, a na 2015 r. - 3,5 mld euro.

Dopłaty bezpośrednie. Ostatnie dni na załapanie się na tysiące złotych
(Jacek Bereźnicki)

Za nieco ponad tydzień upływa podstawowy termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie, a tymczasem nie zrobił tego jeszcze mniej więcej co piąty uprawniony. Na dopłaty bezpośrednie na lata 2014-2020, Polska ma 23,7 mld euro, a na 2015 r. - 3,5 mld euro.

Biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przygotowują się do szturmu interesantów i apelują, by ze złożeniem wniosku nie czekać na ostatnią chwilę. Tak jest między innymi w Siedlcach, gdzie - jak powiedziała wiceszefowa biura Marzena Komar - wniosków nie złożyła dotychczas jedna czwarta rolników.

Urzędniczka poinformowała, że w ostatnich dniach przyjmować będzie pełna obsada, a w środę i czwartek wydłużone zostaną godziny pracy biura. Wnioski będzie można składać również w najbliższą sobotę.

Ci, którzy mają problemy z wypełnieniem dokumentów mogą skorzystać z pomocy doradców rolnych, ale również i u nich w ostatnich dniach mogą tworzyć się zatory, dlatego rolnicy chcący skorzystać z porady powinni przyjść przygotowani - radzi Zdzisław Soszyński z siedleckiego oddziału Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Rolnicy powinni znać przede wszystkim powierzchnię i rodzaj upraw, a także powierzchnię łąk.

Podstawowy termin składania wniosków upływa 15 czerwca. Tego dnia biura będą pracować do ostatniego interesanta. Dokumenty będzie można składać jeszcze do 10 lipca, ale wówczas za każdy dzień zwłoki zostanie potrącony jeden procent należnych płatności.

Podstawowa płatność plus dopłata za tzw. zazielenienie, która przysługuje wszystkim rolnikom, wynosi 180 euro na 1 ha. Średnio rolnik będzie dostawał 243 euro na 1 ha, ale realnie jest uzyskanie dopłaty nawet w wysokości 500 euro, gdy będzie przysługiwała dopłata dodatkowa: dla młodego rolnika, do zwierząt, produkcji niektórych roślin.

Aby otrzymać dopłatę za zazielenienie, trzeba spełnić wymóg dywersyfikacji (zróżnicowania) upraw. Obowiązuje ona od 10 ha gruntów rolnych. Natomiast obowiązek utrzymywania obszarów proekologicznych dotyczy gospodarstw powyżej 15 ha gruntów ornych. Gospodarstwa ekologiczne automatycznie spełniają wymóg zazielenienia.

Na dopłaty bezpośrednie na lata 2014-2020, Polska ma 23,7 mld euro, a na 2015 r. - 3,5 mld euro.

Na jednym formularzu wniosku można jednocześnie ubiegać się o 22 rodzaje płatności. Są to m.in.:

  • płatności bezpośrednie,dopłaty z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013,
  • dopłaty z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 dla działań: płatności ONW, rolno-środowiskowo-klimatyczne, ekologiczne oraz o pomoc na zalesianie.

Dopłaty bezpośrednie mają przede wszystkim wspierać aktywnych rolników, małe i średnie gospodarstwa, które mają szansę na rozwój w warunkach globalizacji rynków, jak również pomagać w produkcji zdrowej, wysokiej jakości żywności. Nowy system dopłat bezpośrednich ma także wspierać restrukturyzację i modernizację sektora rolno-spożywczego.

Od 2015 r. Agencja realizuje zreformowany system płatności obszarowych. Nowym elementem jest dopłata dla młodych rolników (do 40. roku życia). Na ten cel przeznaczone jest 2 proc. z puli dopłat. Dostaną ją osoby, które po raz pierwszy zaczynają działalność rolniczą. Dopłata przysługuje do powierzchni 50 ha i wynosi 60 euro/ha.

Innym nowym rodzajem płatności są dopłaty dodatkowe, które będą przysługiwały od 3,01 do 30 ha gruntów, będą one dodatkowo wspierały małe i średnie gospodarstwa rolne. Ich wysokość to 40 euro/ha.

Inne niż w poprzedniej perspektywie będą dopłaty produkcyjne. Na ten rodzaj płatności przeznaczone jest 15 proc. puli. Dopłaty przysługują producentom: bydła, krów, owiec, kóz, roślin wysokobiałkowych, chmielu, zmienników skrobiowych, buraków cukrowych, pomidorów, owoców miękkich, lnu i konopi. Stawki tych dopłat są zróżnicowane.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)