Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Forum Doradców Warzywniczych

0
Podziel się:

Dnia 22 września br. w Bedlnie odbyło się Forum Doradców Warzywniczych. Organizatorem spotkania była firma Bayer CropScience, która prowadzi poletka...

Forum Doradców Warzywniczych

Dnia 22 września br. w Bedlnie odbyło się Forum Doradców Warzywniczych. Organizatorem spotkania była firma* Bayer CropScience, która prowadzi poletka doświadczalne min. na terenie gospodarstwa Pani Eleonory Kapusty. Badaniom poddano herbicydy, insektycydy oraz środki ochrony roślin. Katarzyna Gładka*, która prowadziła doświadczenia, podzieliła się swoimi obserwacjami z gronem doradców.

W uprawie marchwi stosowano środki zwalczające choroby - alternariozę naci, czarną zgniliznę korzeni, mączniaka prawdziwego, zgniliznę twardzikową, szkodniki - połyśnicę marchwiankę oraz chwasty. Przy produkcji cebuli testowano środek Fandango 200 EC w kombinacji z mankozebem oraz Fandango 200 EC i Infinito 687,5 SC w celu zwalczenia mączniaka rzekomego i Stemphylium vesicarium uzyskane wyniki były zadowalające. Ogórek gruntowy opryskiwano przeciw mączniakowi rzekomemu. Ciekawe wyniki uzyskano stosując dwukrotnie co 7 dni zabiegi z wykorzystaniem Infinito 687,5 SC i środka Mildex 711,9 WG.

Izabela Kaczyńska BCS VS informowała o zmianach organizacyjnych i tożsamości wizualnej Nunhems, która została zintegrowana z Bayer CropScience tworząc Bayer CropScience Vegetable Seeds.

Pod względem chorób i szkodników miniony sezon podsumował Radosław Suchorzewski. O procesach rejestracji środków informowała* Urszula Sobieska*.

Dodatkowo przedstawiony został Phytobac, który jest wykorzystywany w gospodarstwie Pani Eleonory. Stanowisko takie pozwala na bezpieczne prowadzenie wszystkich czynności związanych z napełnianiem zbiorników opryskiwaczy, przygotowaniem cieczy użytkowej oraz myciem sprzętu używanego podczas zabiegów. System składa się z kilku elementów: szczelnej posadzki z odpływami dla różnego pochodzenia wody, systemu pomp transportujących wodę, osadników, gdzie mikroorganizmy neutralizują w wodzie szkodliwe substancje.

Było to drugie z zaplanowanych trzech spotkań. Na kolejnym prezentowane będą wyniki doświadczeń prowadzonych na marchwi w kontekście uzyskanego plonu oraz podsumowanie wyników.

Opracowała: Marta Fosińska

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)