Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gnatarz rzepakowiec

0
Podziel się:

Atalia colibri

Gnatarz rzepakowiec

_ Atalia colibri _

Szkodnik, którego do niedawna spotykano na rzepaku i gorczycy, coraz częściej staje się zagrożeniem dla innych upraw, szczególnie kapusty pekińskiej.

Morfologia

Jest to błonkówka długości do 8 mm i rozpiętości skrzydeł 14 mm. Jej głowa jest koloru czarnego, kontrastuje z pomarańczowym odwłokiem. Szkodliwym stadium gnatarza jest larwa- gąsienica długości 18-25 mm, mająca 11 par nóg. Początkowo szarozielona, wraz ze wzrostem ciemnieje aż do koloru czarnego, żeruje na liściach wygryzając otwory w blaszce liściowej. Starsze larwy mogą powodować gołożery. Przy dużej liczbie tego stadium, gnatarz może zniszczyć całą plantację.

Rozwój

Występują dwa pokolenia tego szkodnika, lot pierwszego trwa od połowy maja do połowy czerwca. Drugie pokolenie spotykane jest od połowy sierpnia i może latać nawet do końca września, a gdy jesień jest ciepła, nawet i dłużej. Samica gnatarza wygryzuje podłużne otwory do których składaja od 1 do 4 jaj. Larwy wylęgają się po 7-12 dniach w zależności od sprzyjającej pogody. Po okresie żerowania gąsienice drugiego pokolenia schodzą do gleby gdzie zimują w kokonach. Larwy drugiego pokolenia są bardzo niebezpieczne szczególnie dla młodych roślin.

Zwalczanie

Plantacje narażoną na występowanie szkodnika należy systematycznie lustrować. Mogą do tego posłużyć białe tablice lepowe. Rośliny powinny być lustrowane od początku wegetacji do końca września. Próg zagrożenia to jedna larwa na roślinie. Oprysk zarejestrowanym środkiem należy wykonań po przekroczeniu progu zagrożenia.

Źródła:

www.farmer.pl

www.wodr.poznan.pl

Opracowała: Marta Fosińska

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)