Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Inżyniera ochrony środowiska - dlaczego specjaliści z tej dziedziny będą cenieni w przyszłości?

0
Podziel się:

Osoby, które zastanawiają się nad wyborem kierunku studiów, a interesują się zagadnieniami technicznymi i przyrodniczymi, mogą zdecydować się na inżynierię...

Inżyniera ochrony środowiska - dlaczego specjaliści z tej dziedziny będą cenieni w przyszłości?

Osoby, które zastanawiają się nad wyborem kierunku studiów, a interesują się zagadnieniami technicznymi i przyrodniczymi, mogą zdecydować się na inżynierię ochrony środowiska. Inżynieria środowiska zajmuje się rozwiązywaniem problemów związanych z ochroną środowiska za pomocą środków technicznych i biologicznych. Zawód inżyniera ściśle związany jest z uzyskaniem wyższego wykształcenia technicznego.

Studia inżynierskie prowadzone są w publicznych i niepublicznych szkołach wyższych. Jedną z uczelni, gdzie można podjąć takie studia, jest Gdańska Szkoła Wyższa, mająca siedzibę w Gdańsku. Jest to niepubliczna placówka, powstała w 2002 roku. GSW prowadzi studia pierwszego i drugiego stopnia oraz studia podyplomowe. Szczegóły dotyczące jej oferty edukacyjnej znajdują się na stronie internetowej gsw.gda.pl .

Studia inżynierskie trwają siedem semestrów. GSW proponuje kilka kierunków studiów inżynierskich, w ramach których wyodrębniono różne specjalności. Jednym z kierunków jest zarządzanie i inżynieria produkcji, a jedną ze specjalności do wyboru na tym kierunku jest inżynieria ochrony środowiska. Celem studiów na tej specjalności jest zdobycie rozległej wiedzy zarówno o samym środowisku, jak i obiektach technicznych w nim funkcjonujących, a także nabycie umiejętności łączenia wiedzy inżynierskiej z praktyką gospodarczą. Studia te przygotowują do planowania i eksploatacji systemów ochrony środowiska, systemów monitoringu środowiska oraz innych rozwiązań technicznych, uwzględniających wymogi ochrony środowiska.

Absolwent posiada aktualną wiedzę w zakresie inżynierii ochrony środowiska oraz nauk ekonomicznych i zarządzania. Może znaleźć zatrudnienie jako planista i eksplorator obiektów i urządzeń wykorzystywanych w ochronie środowiska w przemyśle, gospodarce komunalnej, a także w służbach zajmujących się środowiskiem naturalnym. Absolwent posiada szeroką wiedzę merytoryczną oraz zna podstawowe akty prawne i normy z zakresu ochrony środowiska, dzięki czemu może znaleźć zatrudnienie również w administracji publicznej, w komórkach zajmujących się zagrożeniami, jakie niesie rozwój przemysłu i aglomeracji miejskich.

Student inżynierii ochrony środowiska w GSW ma do zaliczenia przedmioty podzielone na trzy podstawowe grupy: ogólne, podstawowe i kierunkowe. W grupie przedmiotów ogólnych znalazły się technologia informacyjna, wstęp do socjologii i język obcy. Przedmioty podstawowe to przedmioty techniczne, wśród których znajdują się m.in. matematyka, statystyka, fizyka, ekonomia, prawo gospodarcze oraz marketing i badania marketingowe. Przedmioty kierunkowe stanowią trzecią grupę ramowego planu zajęć i obejmują m.in.: rachunek kosztów dla inżynierów, projektowanie inżynierskie, procesy produkcyjne i rachunek kosztów dla inżynierów. Studenci mają również w programie studiów 4-tygodniową praktykę w celu zapoznania się z funkcjonowaniem przedsiębiorstw.

Zgodnie z obowiązującymi standardami nauczania, absolwent inżynierii ochrony środowiska ma wiedzę dającą podstawy do rozwiązywania problemów technicznych, technologicznych i organizacyjnych, związanych z ochroną, wykorzystaniem i przekształcaniem zasobów środowiskowych. Więcej informacji przydatnych kandydatom na studia i wszystkim zainteresowanym znajduje się na stronie internetowej gsw.gda.pl .

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)