Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jak wybrać odpowiednią ziemię do roślin?

0
Podziel się:

Sklepy ogrodnicze oferują bogactwo rozmaitych gruntów pod rośliny. Na półkach możemy znaleźć torf kwaśny, torf odkwaszony czy ziemię ogrodniczą. Jaka jest...

Jak wybrać odpowiednią ziemię do roślin?

Sklepy ogrodnicze oferują bogactwo rozmaitych gruntów pod rośliny. Na półkach możemy znaleźć torf kwaśny, torf odkwaszony czy ziemię ogrodniczą. Jaka jest między nimi różnica i jak dobierać grunt, by cieszyć się urodzajnymi plonami oraz pięknie kwitnącymi roślinami? Dobór ziemi zależy od tego, jakie rośliny planujemy posadzić. To ich wymagania powinny być dla nas głównym wyznacznikiem.

Jeśli planujemy założenie warzywniaka najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie torfu ogrodniczego. Podłoże to jest bardzo bogate w składniki organiczne oraz dobrze oraz odpowiednią strukturę. Torf jest skałą osadową i pochodzi z rozłożonych roślin znajdujących się w głębszych warstwach ziemi, stąd jego szerokie zastosowanie w ogrodnictwie. Produkt ten powstaje w warunkach intensywnej wilgoci oraz bardzo małego dostępu powietrza. W głównej mierze torf składa się z substancji organicznych powstałych z obumarłych roślin, składników mineralnych oraz wody. Jego skład chemiczny to przede wszystkim kwasy huminowe, węglowodany, związki białkowe, a także celuloza, lignina i bituminy. Właściwości fizyczne torfu zależne są od typu roślinności oraz stopnia ich rozkładu.

Rodzaje torfu ogrodniczego

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów torfu ogrodniczego, które różnią się właściwościami i spełniają inne funkcje w naszych ogrodach. Podstawowy podział to klasyfikacja na torf wysoki, torf niski oraz przejściowy. Pierwszy z nich posiada duże zakwaszenie i stosunkowo niskie pH (3-4), ma on luźną strukturę, sprzedawany jest w formie zakwaszonej lub odkwaszonej wapnem. Torf wysoki warto dodawać zarówno do ziem piaszczystych, jak i gliniastych. Dzięki napowietrzonej strukturze zwiększa absorbcję wody. Nie nadaje się jednak do samodzielnego stosowania ponieważ zbyt szybko przesycha. Torf niski natomiast jest o wiele ciemniejszy oraz posiada bogatszą strukturę. Jego wysokie pH (na poziomie 7) sprawia, że nie nadaje się on do zakwaszania ziemi. Torf niski doskonale sprawdzi się na glebach piaszczystych.

Na rynku dostępne są trzy rodzaje produktów powstałych na bazie torfu:

torf odkwaszony,

tort kwaśny,

ziemia ogrodnicza.

Jak stworzyć idealne podłoże do roślin

Wybór roślin w szkółkach i sklepach ogrodniczych jest ogromny, a ze względu na ich różnorodność, nie wszystkie możemy wsadzać do gruntu. Ponieważ nie są przystosowane do warunków w naszym ogrodzie, musimy pomóc im przygotowując odpowiednie podłoże. W tym celu należy zakupić torf i wymieszać go z zastanym gruntem. Taka mieszanka będzie właściwa dla większości nasadzeń, choć niektóre rośliny, szczególnie te, które lubią ziemie przepuszczalne, wymagać będą dodatku piasku. Największą zaletą torfu jest to, że wprowadza on duże ilości substancji organicznych, które wpływają na procesy biologiczno-chemiczne zachodzące w glebach. Torf potrafi zmienić ziemię ciężką w bardziej pulchną i lekką, a glebę zbyt przepuszczalną zagęścić i sprawić, że będzie zatrzymywać składniki mineralne.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)