Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jakie niebezpieczeństwa czyhają na Twojego psa wiosną?

0
Podziel się:

Wiosna to ulubiona pora psów oraz ich opiekunów. Wysokie temperatury i promienie słoneczne sprzyjają aktywnościom na świeżym powietrzu - wielogodzinnym spacerom...

Jakie niebezpieczeństwa czyhają na Twojego psa wiosną?

Wiosna to ulubiona pora psów oraz ich opiekunów. Wysokie temperatury i promienie słoneczne sprzyjają aktywnościom na świeżym powietrzu - wielogodzinnym spacerom i uprawianiu takich sportów jak dogtrekking czy rzuty frisbee. Niestety, zmiana pogody niesie ze sobą też niebezpieczeństwa, które mogą być groźne dla Twojego czworonożnego przyjaciela.

Kleszcze
Wiosną uwielbiasz spacerować ze swoim pupilem po lasach i łąkach? Pamiętaj, że bez odpowiedniego zabezpieczenia, wielogodzinne wypady na tereny zielone mogą zagrażać zdrowiu Twojego psa. Dlaczego? Wszystkiemu winne są kleszcze, czyli niewielkie pasożyty zewnętrzne, które pojawiają się gdy tylko temperatura przekroczy 0°C. Chcesz, żeby Twój zwierzak unikną ukąszenia? Powinieneś unikać podmokłych terenów i suchych traw, gdzie najczęściej występują dwa najgroźniejsze gatunki kleszczy - kleszcz łąkowy oraz kleszcz pospolity - oraz wyposażyć się w odpowiednie środki przeciwkleszczowe. W sklepach zoologicznych znajdziesz preparaty w różnych formach - od kropli i obroży, przez spraye, po szampony. Dlaczego ochrona jest taka ważna? Kleszcze przenoszą wirusy i bakterie odpowiedzialne za wiele poważnych chorób, m.in. niewydolność nerek.

Pchły
Okres od marca do czerwca to także czas wzmożonej aktywności pcheł, dlatego kluczowe znaczenie będzie miała profilaktyka. Po pierwsze, nie pozwalaj psu bawić się z bezdomnymi lub nieznajomymi czworonogami. Po drugie, unikaj spacerów w miejscach takie jak opuszczone domy czy ruiny - często pojawiają się w nich dzikie zwierzęta, które bardzo często są nosicielami pcheł. Oprócz tego, podobnie jak w przypadku kleszczy, kupuj środki ochronne. Dobrym rozwiązaniem będą obroże Kiltix bogate w substancje takie jak flumetryna i propoksur, które skutecznie zwalczają pchły, a do tego działają przez okres kilku miesięcy. Na rynku dostępne są też szampony, spraye i krople. W przypadku tych ostatnich kluczowe znaczenie będzie miała aplikacja - roztwory powinny być nakładane aplikatorem bezpośrednio na skórę. W przeciwnym razie ochrona nie będzie skuteczna.

Trujące rośliny

Dużym zagrożeniem dla Twojego psiaka są nie tylko pasożyty, ale też kwitnące wiosną rośliny. Spacerów w pobliżu jakich kwiatów i krzewów unikać? Nie zapuszczaj się w tereny, gdzie rosną wawrzynek wilczełyko, cis, złotokap, konwalia majowa, wiciokrzew - ich zjedzenie przez psa może skutkować poważnym zatruciem, a nawet śmiercią. Niebezpieczne są też bukszpan (powoduje biegunki)
, kwiaty hortensji (podrażnienie błon śluzowych), bez czarny (rozstrój układu pokarmowego)
, serduszka okazała (wymioty)
, narcyz (biegunki) oraz powojnik (wrzody).

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)