Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kolektory słoneczne - energia ze słońca

0
Podziel się:

Nie ma chyba osoby, która by nie kochała słońca za światło i ciepło. To właśnie energia słoneczna jest naszym bogactwem, źródłem odnawialnej energii, którą...

Kolektory słoneczne - energia ze słońca

Nie ma chyba osoby, która by nie kochała słońca za światło i ciepło. To właśnie energia słoneczna jest naszym bogactwem, źródłem odnawialnej energii, którą warto i trzeba wykorzystać, gdyż daje korzyści nie tylko natury ekonomicznej ale także jest w pełni ekologiczna.

Słońce nie jest dla nas dostępne przez 24 godziny na dobę, jednak ograniczeniem jest nie tylko cykl dobowy ale także roczny (zimą są przecież krótsze dni) oraz warunki pogodowe, które lokalnie są bardzo różne. Mimo tych ograniczeń, energia pochodzącą ze Słońca pozwala zaoszczędzić nie tylko koszty energii elektrycznej ale także kosztów ogrzewania ciepłej wody użytkowej i wody potrzebnej do ogrzewania. Wiele osób zadaje sobie pytanie czy to się opłaca, skoro w naszym kraju stopień nasłonecznienia jest mniejszy niż na południu kontynentu. Wszelkie obliczenia wykazują, że tak bo przecież koszt energii, bez względu na jej źródło, stale rośnie a kolektorów słonecznych wręcz przeciwnie: http://www.energia-prestige.pl/kolektory-sloneczne/czy-to-sie-oplacai. Stają się one na tyle popularne, że wzrost konkurencyjności i postęp technologiczny pozwalają obniżać koszty takich kolektorów. Podobnie jak w przypadku pomp ciepła . Jakiekolwiek kolektory wybierzemy i tak zaoszczędzimy. Rodzaje kolektorów są różne, każdy ma z
pewnością wady i zalety. Kolektory płaskie są mniej skomplikowane i z tego też powodu rzadziej się psują. Z kolei kolektory próżniowe (rurowe) w przypadku awarii nie wymagają interwencji w cały podzespół, wystarczy wymienić część. Kolektory próżniowe są też bardziej wydajne ale ze względu na zastosowaną nowoczesną technologię są droższe w stosunku do kolektorów płaskich. Mają też jeszcze jedną zaletę, nie wymagają tak dużej powierzchni zabudowy jak kolektory słoneczne płaskie. Trzeba też nadmienić o pewnej wadzie kolektorów próżniowych­ są bardziej wrażliwe na grad czy śnieg i nie można ich rozmrozić (obieg odwrócony) tak jak płaskich. Natomiast w zimie spisują się lepiej, podgrzeją wodę do wyższej temperatury niż kolektory płaskie.

Producenci gwarantują żywotność kolektorów do ok. 25 lat, w praktyce mogą one jednak posłużyć nieco dłużej. Jak widać oba rodzaje mają swoje plusy i minusy, jednak oba przynoszą korzyści nie tylko dla naszego domowego budżetu ale także naszego środowiska naturalnego, którego częścią jesteśmy.
Warto skorzystać z takiego rozwiązania, zwłaszcza, że ciągle funkcjonują różnego typu dofinansowania do zakupu i instalacji kolektorów słonecznych. W naszym kraju zajmuje się tym między innymi Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)