Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kompostownia - co, gdzie i jak kompostować, aby ziemia była żyzna?

0
Podziel się:

Kompostowanie to proces, w którym z odpadów roślinnych otrzymywany jest organiczny nawóz stosowany do użyźniania, spulchniania i odżywiania ziemi. Aby uzyskać...

Kompostownia - co, gdzie i jak kompostować, aby ziemia była żyzna?
Kompostowanie to proces, w którym z odpadów roślinnych otrzymywany jest organiczny nawóz stosowany do użyźniania, spulchniania i odżywiania ziemi. Aby uzyskać kompost najlepszej jakości, należy ustawić kompostownik w lekko zacienionym miejscu, odpowiednio ułożyć warstwy wsadu i systematycznie doprowadzać do nich wilgoć i powietrze.

Zalety kompostowania

Kompost to ekologiczny nawóz organiczny, który poprawia siłę rodną gleby. Dzięki niemu ziemia jest użyźniona, pulchna i odżywiona. Ekonawóz sprawia, że warstwy gleby lepiej absorbują wilgoć i powietrze. Ekolog i właściciel firmy Ziemia Polska kompostownia , Michał Paca przypomina także, że kompost ekologiczny nie stwarza ryzyka przenawożenia i zakwaszenia. Kompost można stosować na działkach, w ogródkach i w zieleni miejskiej. Jest bezpieczny dla środowiska, zwierząt, ludzi i każdego gatunku roślin.

Organiczny wsad do kompostownia

Umieszczany w kompostowniku biomateriał powinien dostarczać węgla i azotu. Pierwszy pierwiastek to źródło celulozy, która sprawia, że bakterie produkują ciepło i cukry, a drugi dostarcza białka, umożliwiającego rozwój bakterii. Domowa kompostownia to miejsce, w który można przerobić odpady, takie jak:

- zrębki drzewne,

- zużyte torebki po herbacie,

- fusy z kawy,

- popiół drzewny,

- skoszona trawa,

- trociny,

- zgrabione liście,

- drobne gałęzie,

- zdrowe obierki i resztki owoców i warzyw,

- chwasty bez nasion,

- czysty i niezadrukowany papier.

Do kompostowania nie nadają się, m.in.: zgniłe owoce i warzywa, popiół inny niż drzewny, mięso, zadrukowany papier i kości. Do kompostu lepiej nie wrzucać też odpadków z owoców cytrusowych, ponieważ obniżają one aktywność mikroorganizmów glebowych.

Miejsce kompostowania: pryzma i kompostownik

Ekologiczny domowy nawóz można uzyskać kompostując frakcję biodegradowalną na pryzmie lub w drewnianym kompostowniku. Najlepszym miejscem dla domowej kompostowni będzie lekko zacieniona, osłonięta od wiatru część działki lub ogrodu. Taka lokalizacja uchroni biomateriał przed przesuszaniem i gniciem. Pryzma ani kompostownik nie powinny mieć dna, aby mikroorganizmy glebowe łatwo dostawały się do materii organicznej i szybko ją przerabiały. Kompostując na pryzmie trzeba zapewnić sobie wygodny do niej dostęp, ponieważ pryzma wymaga regularnego przerabiania i polewania wodą. Drewniany kompostownik, czyli tzw. "skrzynia bez dna", raz do roku wymaga dokładnego umycia i wyczyszczenia.

Jak kompostować odpadki organiczne

W trakcie otrzymywania kompostu należy zwrócić uwagę na ułożenie masy organicznej i stały dostęp powietrza i wilgoci.

- Ułożenie biomateriału - odpadki powinny być dokładnie rozdrobnione, warstwy w kompostowniku nie powinny być grubsze niż 20 cm. Masę organiczną należy układać naprzemiennie - raz suchą, raz mokrą. Jeżeli w odpadkach znajdują się materiały o niskiej zawartości azotu, np. kora, warto je wymieszać z odpadkami bogatymi w azot, np. roślinami motylkowatymi (łubin, seradela, fasola, koniczyna).

- Przerabianie masy organicznej - ułożony na pryzmie biomateriał wymaga regularnego napowietrzania, które zapobiegnie gniciu. W tym celu należy raz w miesiącu przerzucać zewnętrze warstwy kompostu do wewnątrz, aby zapewnić im stały dostęp tlenu. Jeżeli materia organiczna jest zbyt sucha, trzeba ją podlać (np. deszczówką) i wymieszać. Szybkiej utracie wilgoci z biomateriału zapobiega ułożenie jako pierwszej warstwy świeżo skoszonej trawy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)