Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kredyt rolniczy szansą na prężny rozwój gospodarstwa

0
Podziel się:

Polskie rolnictwo w ostatnich dekadach przeszło ogromne zmiany. Wizerunek spokojnej i niepostępowej wsi odszedł do historii. W dzisiejszych czasach, aby...

Kredyt rolniczy szansą na prężny rozwój gospodarstwa

Polskie rolnictwo w ostatnich dekadach przeszło ogromne zmiany. Wizerunek spokojnej i niepostępowej wsi odszedł do historii. W dzisiejszych czasach, aby przedsiębiorstwo przynosiło zyski, nie wystarczy już tylko ciężka praca w polu. Niezbędna jest ciągła modernizacja maszyn oraz technik wykorzystywanych w gospodarstwach.

Rolnicy muszą też działać w zgodzie z surowymi wytycznymi Unii Europejskiej, dbać o najwyższą jakość swoich produktów i zaspokajać potrzeby konsumentów z wielu zakątków świata. Konieczność nieustannego inwestowania w nową technologię i systemy produkcji, w połączeniu z niestabilnością dochodów w rolnictwie (uzależnionych chociażby od warunków atmosferycznych)
, często rodzi potrzebę dodatkowego wsparcia finansowego. Najkorzystniejszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest kredyt dla rozwój działalności.

Zdolność kredytowa rolników

Tym co wyróżnia pożyczki dla rolników, jest sposób obliczania zdolności kredytowej. Pod uwagę bierze się dochody przedsiębiorstwa i wielkość użytków gospodarskich. Większość polskich banków posiada w swojej ofercie specjalne kredyty dla rolników . Najczęściej występują one w dwóch typach: obrotowym

i inwestycyjnym.

Kredyt obrotowy

Kredyt obrotowy przeznacza się na finansowanie bieżących wydatków, takich jak: pasze, nawozy, nasiona, paliwo. Obrotowe pożyczki dla rolników zaciągane są na stosunkowo niskie kwoty i niewielką ilość rat. Dużą zaletą tego rozwiązania jest nieskomplikowana procedura kredytowa, niewymagająca wkładu własnego.

Kredyt inwestycyjny

Wariant inwestycyjny to kredyt na rozwój działalności. Można zaciągnąć go między innymi w celu sfinansowania rozbudowy gospodarstwa, poszerzenie gruntów rolnych, zakupu nowych maszyn i urządzeń. Wysokość inwestycyjnego kredytu dla rolników uzależniona jest od zdolności finansowej i może wynieść nawet kilka milionów złotych. Banki komercyjne często wymagają zabezpieczeń dla udostępnionych środków (na przykład w postaci hipotek).

Inwestycyjne pożyczki dla rolników mogą być udzielane z dopłatami Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Niestety, aby uzyskać takie wsparcie, trzeba spełnić szereg wymagań. Przede wszystkim kredyt na rozwój działalności ze wsparciem ARiMR wymaga wkładu własnego w wysokości od 10 do 30% kwoty kredytu. Dodatkowo wniosek musi zostać poparty szczegółowym planem inwestycji.

Pomimo dość wymagającej procedury, inwestycyjny kredyt dla rolników jest ogromną szansą na rozwój gospodarstwa.

Podsumowując, pożyczki dla osób i przedsiębiorstw związanych z działalnością rolną nie różnią się znacząco od pozostałych kredytów. W zależności od potrzeb rolnik może skorzystać z różnych wariantów pomocy finansowej. Najlepsze wsparcie bieżących potrzeb gospodarstwa zapewni kredyt obrotowy, wydawany szybko i bez zbędnych formalności. Do finansowania dużych inwestycji, związanych z modernizacją i rozwojem przedsiębiorstwa rolnego, służą kredyty inwestycyjne. W analizie sytuacji gospodarstwa warto rozważyć obie możliwości wsparcia.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)