Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kredyty i pożyczki dla firm - w ciągu dwóch lat zmiany niemal rewolucyjne

0
Podziel się:

Kiedy włączymy wyszukiwarkę internetową i wpiszemy hasło "kredyty" lub "pożyczki dla firm" i porównamy to do tego, co pojawiało się po sprawdzeniu tych samych...

Kredyty i pożyczki dla firm - w ciągu dwóch lat zmiany niemal rewolucyjne

Kiedy włączymy wyszukiwarkę internetową i wpiszemy hasło "kredyty" lub "pożyczki dla firm" i porównamy to do tego, co pojawiało się po sprawdzeniu tych samych haseł dwa lata temu, to zauważymy ogromne, wręcz rewolucyjne, zmiany w ofertach, zarówno banków, jak i pozabankowych firm pożyczkowych.

Czynników, które spowodowały te zmiany jest co najmniej kilka. Pierwszy związany był z lawinowo rosnącą liczbą pozabankowych firm pożyczkowych, jeszcze wtedy nie zawsze uczciwych. Mimo tego, firmy te stały się szybko ogromną konkurencją dla banków.

Na czym polega konkurencja firm pozabankowych?

Oto główne czynniki powodujące dużą konkurencyjność pozabankowych firm pożyczkowych:

- przede wszystkim czasowe skrócenie załatwiania pożyczek, nawet do kilkunastu minut;

- stworzenie alternatywy przedsiębiorcom, którym nie udało się uzyskać na swoją działalność kredytu w banku;

- możliwość załatwienia wszystkich formalności online;

- forma pożyczek darmowych (bez prowizji i oprocentowania), jeśli klient w konkretnej firmie zaciąga ją po raz pierwszy - pożyczkę taką na ogół można uzyskać w kwotach od 500 do 1000 złotych;

- forma pożyczek chwilówek (na ogół w kwotach od 500 do 3000 złotych) z przeciętnie trzydziestodniowym terminem spłaty;

- forma kredytów krótkoterminowych dla przedsiębiorców;

- wydawanie pożyczki na dowolny cel.

Paradoksalnie istniejącym na rynku pozabankowym firmom pożyczkowym pomogło wejście w życie 11 marca 2016 roku nowego prawa pozwalającego na kontrolowanie tych firm przez Komisję Nadzoru Finansowego. Wprowadzony został rygorystyczny przelicznik ustalania górnej bariery kosztów zaciągania pożyczki lub kredytu oraz oprocentowania.

Dodatkowo, by założyć pozabankową firmę pożyczkową należy posiadać kapitał własny w minimalnej wysokości 200 000 złotych. Paradoksalnie, poprzez wprowadzenie tych zmian ustawowych wzrosło zaufanie do pozabankowych firm pożyczkowych pozostałych na rynku. Wyeliminowane bowiem zostały tak zwane firmy "słupowe", nie zawsze godne zaufania.

Banki zaczęły stosować podobne metody

Zaniepokojone konkurencją i pomysłami firm pożyczkowych banki zaczęły również wprowadzać podobne procedury. Wrosły możliwości uzyskania kredytów dla początkujących przedsiębiorców. Skracany jest czas aplikowania. Niekoniecznie w wypadku każdego kredytu potrzebne jest rozliczenie w formie faktur.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)