Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rolnicy nie będą musieli rezygnować z KRUS, jeśli zarobią poza rolnictwem do 2 tys. zł

28
Podziel się:

Wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski powiedział, że ustawa, którą przygotowali posłowie PiS wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rządu i jest zbieżna z postulatami organizacji rolniczych.

Rolnicy nie będą musieli rezygnować z KRUS, jeśli zarobią poza rolnictwem do 2 tys. zł
(Bartosz Wawryszuk)

Senacka komisja jednogłośnie za zmianą ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Nowelizacja przewiduje, że rolnik będzie mógł "dorobić", pracując na zlecenie lub w radzie nadzorczej do wysokości minimalnego wynagrodzenia, bez konieczności rezygnacji z ubezpieczenia w KRUS-ie.

Wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski powiedział, że ustawa, którą przygotowali posłowie PiS wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rządu i jest zbieżna z postulatami organizacji rolniczych. Dodał, że do tej pory rolnik pełniący np. funkcje w radach nadzorczych spółdzielni mleczarskich czy innych spółdzielni rolniczych, by nie wypaść z KRUS, mógł zarobić maksymalnie połowę minimalnego wynagrodzenia. - W tej chwili zostaje to zwiększone do jednego minimalnego wynagrodzenia, czyli od 1 stycznia 2017 roku będzie to 2 tysiące złotych - wyjaśnił wiceminister.

Kolejna zmiana dotyczy rozszerzenia katalogu osób powoływanych i odwoływanych przez prezesa KRUS o zastępców kierowników organizacyjnych w centrali, w oddziałach regionalnych i placówkach terenowych KRUS oraz o dyrektorów i kierowników oddziałów regionalnych i ich zastępców. Rafał Romanowski zaprzeczył, jakoby chodziło o wymianę kadr. Takie zarzuty padały z ust opozycji podczas prac sejmowych.

Wiceminister rolnictwa powiedział, że "to nie dotyczy jakichkolwiek zmian kadrowych w takim sensie, że nie wzrośnie zatrudnienie". Wyjaśnił, że powodem zmiany art. 60 ust.1 jest ujednolicenie schematu organizacyjnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, czyli doprecyzowanie nowelizacji z 21 grudnia 2015 roku przez dopisanie precyzyjne poszczególnych komórek organizacyjnych KRUS.

Nowelizacji ustawy, którą Sejm uchwalił 21 października tego roku, nie ma w porządku najbliższego posiedzenia Senatu, rozpoczynającego się jutro. Nie jest jednak wykluczone, że porządek zostanie rozszerzony o tę właśnie ustawę.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(28)
kargul
7 lat temu
zarobi te dwa tysiaki legalnie, a resztę dostanie w ramach "szarej strefy". i wszyscy będą zadowoleni....?!!
platnik ZUS
7 lat temu
Kupie ziemie.
bismarck
7 lat temu
Za posiadanie kawałka ziemi płacisz ok 100zł/mis. i uzyskujesz: zwolnienie z ZUS (ok. 14 tys./rok) nie określoną kwotę wolną od PIT z tytułu pracy na roli i do tego 24 tys/rok kwoty wolnej od PIT pracując poza rolnictwem. Za brak ziemi płacisz karę 24tys./rok ZUSu a potem pozwolą ci zarobić 3 tys. bez podatku PIT. Czy to kraj wariatów?
Magda
7 lat temu
Czy ktoś mi wyjaśni jaki jest obecny cel istnienia KRUS?z idei został on stworzony dawno temu aby pobudzać do rozwoju rolnictwo...ale teraz patrząc na polską wieś tej roli napewno nie spełnia!. ..wiec po co dalej rząd utrzymuje te przywileje ??????znowu chce kupić głosy wyborców?
kolo
7 lat temu
Czyli 500 + dla pracodawcy bo nie "musi " na umowę o pracę. Masz ziemię to pisz w cv. Wielki brat "fiskus" szuka kosztem bezrolnych i prawdziwych producentów rolnych. W obecnych realiach kupno / długoterminowa dzierżawa ziemi będzie kłopotliwa , bliżej miasta. Stagnacja agrarna prowadząca do samych ugorów.
...
Następna strona