Na skróty
Money.plAgrobiznesMinisterstwo wie, jak sprzedawać ziemię
2014-03-10 11:12

Ministerstwo wie, jak sprzedawać ziemię

Zmiany strukturalne w rolnictwie oraz obrót nieruchomościami rolnymi tylko między rolnikami to główne cele przygotowanych w MRiRW propozycji zmian regulacji prawnych dotyczących obrotu nieruchomościami rolnymi.

Ministerstwo nie ma złudzeń dotychczas nie mamy instrumentów prawnych, pozwalających poprawić strukturę obszarową naszego rolnictwa.

Wprowadzenie instrumentów prawnych zmierzających do poprawy struktury obszarowej gospodarstw rolnych, ze szczególnym uwzględnieniem rodzinnych gospodarstw rolnych to pierwszy cel ministerialnego przedłożenia.

Trafiło ono do organizacji rolniczych do zaopiniowania w terminie do 14 marca.

Inne cele regulacji to: zapewnienie rolniczego wykorzystania gruntów, ograniczenie  (nie: wykluczenie!) procesu wyłączania gruntów z produkcji rolnej, a także przeciwdziałanie nadmiernej koncentracji i rozdrobnieniu oraz dopuszczenie obrotu nieruchomościami rolnymi tylko między rolnikami oraz podmiotami, które zapewnią właściwe rolnicze wykorzystanie tych nieruchomości.

Te niełatwe cele ministerstwo zamierza zrealizować, nowelizując aż 8 ustaw.

Nowością jest wprowadzenie podstawowej normy obszarowej określanej przez ministra przy uwzględnieniu średniej powierzchni użytków rolnych wchodzących w skład gospodarstw rolnych w poszczególnych województwach.

Narzędzie to ma posłużyć do przeciwdziałania rozdrabnianiu gospodarstw: przeniesienie własności (sprzedaż, darowizna, zamiana, dożywocie), wskutek której miałby nastąpić podział gospodarstwa, byłoby możliwe tylko wtedy, gdy powierzchnia zachowanych użytków byłaby nie mniejsza niż podstawowa norma obszarowa; zbyte zostałyby wszystkie nieruchomości (z wyjątkiem tych pod budynkami); powierzchnia nabywanych gruntów wraz z gruntami nabywcy byłaby większa niż podstawowa norma obszarowa; zbywana nieruchomość obejmuje nieużytki rolne nieprzylegające do innych użytków z tego samego gospodarstwa, ale przylegające do użytków rolnych nabywcy.

Inny podział zbywanego gospodarstwa wymagałby zgody dyrektora OT ANR.

Lista wymogów przewidzianych dla nabywcy ziemi jest bardzo długa.

Własność mogłaby być przeniesiona wyłącznie na rzecz:

- rolnika indywidualnego na powiększenie gospodarstwa rodzinnego;

- osoby bliskiej zbywcy;

- członka spółdzielni będącego rolnikiem;

- spółdzielni, której członkami są rolnicy;

- gminy i skarbu państwa;

- spółki z o.o. działającej rolniczo, tworzonej przez rolników

- spółki akcyjnej, działającej rolniczo, której akcjonariusze są lub byli rolnikami indywidualnymi;

- jednostki badawczej, fundacji, stowarzyszenia, którym nieruchomości rolne niezbędne są do realizacji celów statutowych.

Zbycie na rzecz tych podmiotów może nastąpić po uzyskaniu zgody dyrektora Oddziału ANR.

Osoby zarządzające spółkami których podstawowym przedmiotem działalności jest działalność rolnicza miałyby mieć obowiązek posiadania kwalifikacji rolniczych, a zbycie udziałów w tych spółkach mogłoby następować wyłącznie na rzecz osób bliskich lub rolników indywidualnych.

Zgoda dyrektora byłaby dopuszczalna dopiero po przeprowadzeniu specjalnej procedury, która miałaby na celu wyłonienie nabywcy spośród rolników indywidualnych zamieszkałych na terenie gminy, w której położona jest nieruchomość mająca

 

czytaj więcej

Powiązane artykuły z Ministerstwo wie, jak sprzedawać ziemię
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl
 • Sadzenie surfinii
  Sadzenie surfinii więcej

  Surfinia to odmiana petunii ogrodowej, charakteryzująca się wiszącymi pędami. Uprawiana jest głównie, jako roślina ozdobna. Kwiaty surfinii mają najczęściej fioletowy, różowy lub biały kolor.

  • Sadzenie gruszy
   Sadzenie gruszy więcej

   Grusza to drzewo z rodziny różowatych. Typowym uprawnym gatunkiem jest Pyrus communis L., czyli grusza pospolita. Drzewko to jest mniej odporne na mrozy niż jabłoń i jest trochę trudniejsza w pielęgnacji.

   • Sadzenie azalii
    Sadzenie azalii więcej

    Azalie to krzewy, które kwitną najczęściej wiosną, charakteryzują się dużym skupieniem kwiatów i intensywnym zapachem. Istnieje wiele odmian, które cechują się łatwością w uprawie, gdy tylko poświęci im się odrobinę pracy, ogród zamieni się w piękne miejsce.

    • Sadzenie poru
     Sadzenie poru więcej

     Por jest warzywem całorocznym i w smaku jest trochę delikatniejszy od cebuli. Jest nieodzownym dodatkiem do sałatek, zup czy surówek.

Nazwa Cena Zmiana tyg.
11,80 PLN/kg +62,09%
3,47 PLN/kg -3,34%
390,00 PLN/t -18,75%
560,00 PLN/t +1,24%
471,00 PLN/t -1,10%
Nazwa Cena Zmiana tyg.
11,80 PLN/kg +62,09%
3,47 PLN/kg -3,34%
390,00 PLN/t -18,75%
560,00 PLN/t +1,24%
471,00 PLN/t -1,10%
 • ON
 • Pb95
 • Pb98
 • LPG
 • 5.15
 • 5.27
 • 5.56
 • 2.58

Źródło: e-petrol | Ostatnia aktualizacja: 2014-10-15