Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mleczna taksówka

0
Podziel się:

Rozwój i wzrost cieląt najefektywniej przebiega podczas żywienia naturalnym pokarmem, jakim jest mleko. Podawane mleko cielętom jest jednak często obniżonej...

Mleczna taksówka

Rozwój i wzrost cieląt najefektywniej przebiega podczas żywienia naturalnym pokarmem, jakim jest mleko. Podawane mleko cielętom jest jednak często obniżonej jakości, gdyż stanowi odpad mleka nienadającego się już do zbytu. Co zrobić, żeby takie żywienie było bezpieczne?
W ramach oszczędności cielęta pojone są często mlekiem pochodzącym od krów z zapaleniem gruczołu mlekowego. Mleko takie jest kiepskiej jakości, ze względu na skażenie chorobotwórczymi bakteriami. Podawanie takiego mleka w postaci surowej kończy się często występowaniem biegunek.
Bezpieczeństwo i jakość takiego mleka podnieść można poddając je procesowi pasteryzacji. Istnieją na rynku specjalne do tego celu urządzenia. Pasteryzacja mleka polega na termicznej obróbce, mającej na celu zniszczenie patogennej mikroflory. Mleko dla cieląt jest zazwyczaj poddawane pasteryzacji prze okres 30 minut w temperaturze 64°C. Proces ten zapewnia niemal całkowitą eliminację bakterii, przy zachowaniu składników odżywczych.
Instalacja urządzenia na podstawie ruchomej umożliwia sprawny transport i dystrybucję mleka. Mleczna taksówka jest wyposażona również w funkcję chłodzenia, co zabezpieczy mleko przed dalszym rozwojem bakterii. Cena jest jednak wysoka, koszt urządzenia o pojemności 80 litrów to ok. 20 tys. zł netto.

promowane
wiadomości rolnicze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)