Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Naturalne nawozy tylko do końca listopada

0
Podziel się:

Wszystkie naturalne nawozy (gnojówka, gnojowica, obornik) stosować możemy na polach do 30 listopada. Poza tym terminem za wywiezienie rolnik otrzymać może karę...

Naturalne nawozy tylko do końca listopada

Wszystkie naturalne nawozy (gnojówka, gnojowica, obornik) stosować możemy na polach do 30 listopada. Poza tym terminem za wywiezienie rolnik otrzymać może karę w postaci sankcji nałożonej przez ARiMR z tytułu nie przestrzegania wymogów wzajemnej zgodności.
Zgodnie z ustawą z dnia 10 lipca 2007 r. o nawozach, nawożeniu nawozy naturalne oraz organiczne w postaci stałej lub płynnej, stosować możemy w terminie od 1 marca do 30 listopada.
Wyjątki stanowią uprawy pod osłonami, gdzie nawozy takie stosować możemy cały rok. W przypadku rolników gospodarujących na obszarach OSN "obszary szczególnie narażone na zanieczyszczenia związkami azotu" termin stosowania naturalnych nawozów minął 15 listopada.
Nawozów naturalnych dodatkowo nie wolno stosować:

na zalanych wodą glebach oraz przykrytych śniegiem lub zamarzniętych do głębokości 30 cm, oraz podczas opadów deszczu
naturalnych płynnych nawozów (gnojówka, gnojowica) na glebach bez okrywy roślinnej, położonych na stokach o nachyleniu większym niż 10%
naturalnych płynnych nawozów (gnojówka, gnojowica) podczas wegetacji roślin przeznaczonych do spożycia bezpośredniego przez ludzi

Warto jednocześnie pamiętać, że zgodnie z prawem, w okresie roku zastosowana dawka nawozu naturalnego nie może zawierać więcej niż 170 kg azotu, w czystym składniku na 1 ha rolnych użytków.
Co to oznacza? Zakładając że przeciętny obornik o masie suchej do 25%, zawiera około 0,5% azotu, i wykorzystanie azotu z obornika w pierwszym roku wyniesie około 40%, na hektar rolnego użytku zastosować możemy mniej więcej od 30 do 33 ton obornika.
Ograniczenia takie mają na celu uniknięcie przepływu biogennych substancji z nawozów do gruntowych wód lub powierzchniowych. Szczególne ma to znaczenie w przypadku ciepłej i deszczowej zimy. Wtedy straty składników pokarmowych mogą być znacznie większe.

promowane
wiadomości rolnicze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)