Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opryski na chwasty - dowiedz się jak działają

0
Podziel się:

Walka z chwastami jest nieodzownym elementem upraw. Zwykle bywa długa i wymaga wiele cierpliwości, wysiłku i użycia specjalistycznego sprzętu oraz herbicydów,...

Opryski na chwasty - dowiedz się jak działają

Walka z chwastami jest nieodzownym elementem upraw. Zwykle bywa długa i wymaga wiele cierpliwości, wysiłku i użycia specjalistycznego sprzętu oraz herbicydów, czyli preparatów chemicznych przeciw chwastom. Najlepszą metodą na zwalczanie tych nieproszonych gości na naszym polu są oczywiście opryski na chwasty. Warto dowiedzieć się zatem jak one działają!

Chwasty pojawiają się dosłownie wszędzie, w dużych ilościach i nie są łatwe do wyplenienia. Jednak żaden plantator nie może sobie pozwolić na to, by pozwalać im rosnąć bez ograniczeń. Chwasty należy obowiązkowo zwalczać! Zabierają bowiem roślinom uprawnym przestrzeń, niezbędne do życia słońce i składniki odżywcze, powodują ich osłabienie i wyleganie, a nawet zamieranie. W ostatecznym rozrachunku - znacznie zmniejszają oczekiwany plon, który jest przecież sensem pracy rolnika!

Herbicydy układowe czy kontaktowe? Wybierz odpowiedni oprysk!

Z wrogami naszych roślin uprawnych, jakimi są chwasty, walczymy przede wszystkim przy użyciu preparatów chemicznych, nazywanych herbicydami, czyli środkami ochrony roślin przed chwastami. Herbicydy dzielą się na dwie główne grupy, przy czym głównym kryterium podziału jest sposób ich działania i są to: herbicydy układowe oraz herbicydy kontaktowe. Oba typy herbicydów dostarczane są na plantację w taki sam sposób, czyli głównie poprzez wykonywane opryski na chwasty.

Herbicydy układowe działają od wnętrza rośliny, wpływając na procesy życiowe zachodzące w chwastach. Są wchłaniane przez liście i korzenie oraz rozprowadzane po całej roślinie. Działają na chwasty poprzez skuteczną blokadę ich wzrostu i zakłócając ich podstawowe procesy życiowe, a w konsekwencji tego doprowadzając je do zniszczenia. Są dwa podstawowe sposoby ich stosowania - jako opryski na chwasty lub jako dodatek do wody, którą podlewa się rośliny uprawne (sposób rzadko stosowany), lub poprzez pędzlowanie (metoda niepraktyczna i rzadko stosowana). Preparaty opryskowe, powinny być stosowane w temperaturze ok. 20oC i przy pewnej bezdeszczowej pogodzie (deszcz może całkowicie zmyć i zniwelować przez to działanie środka). Herbicydy układowe mają więc największą skuteczność i najszybciej działają przy bezwietrznej i bezdeszczowej oraz umiarkowanie ciepłej pogodzie (jednak nie za ciepłej).

Wśród herbicydów układowych są różne środki mogące zwalczać wszelkie chwasty oraz tylko rośliny jednoliścienne (np. trawy, perz, samosiewy zbożowe) lub tylko dwuliścienne. Przy ich stosowaniu należy jednak unikać robienia oprysku w pobliżu pszczelich pasiek, ponieważ mogą szkodzić także tym owadom. Preparaty te nie szkodzą natomiast samym roślinom uprawnym.

Najlepsze są herbicydy układowe działające na liście i łodygi zwalczanych roślin. Efekty oprysku pojawiają się już po tygodniu. Zdecydowanie mniej polecanymi są natomiast herbicydy układowe przyswajane przez korzenie chwastów. Na pierwsze efekty trzeba czekać ok. 2 tygodni. Ponadto środki te bardzo długo pozostają w glebie, co niestety może negatywnie wpływać na przyszłe uprawy w tym miejscu.

Herbicydy kontaktowe niszczą tylko te części chwastu, z którymi stykają się bezpośrednio po oprysku. Środki te są bardzo skuteczne jeśli oprysk dokładnie pokryje chwasty, jednak niszczą nie tylko chwasty ale także wszelkie inne rośliny włącznie z uprawowymi oraz rozkładają się przy kontakcie z glebą, dlatego wymagają dokładniejszego i precyzyjniejszego oprysku i lepszych spryskiwaczy. Nie są też tak dokładne i długotrwale działające jak herbicydy układowe! Za to pierwsze efekty są widoczne już po kilkunastu godzinach od oprysku. Chwast umiera w kilka dni, jednak preparat niszczy tylko jego nadziemną część, a więc podziemne części roślin mogą szkodzić w przyszłości! Zabiegi herbicydami kontaktowymi nie powinny być tez stosowane w wietrzne dni i nadają się przede wszystkim w miejscach, gdzie uprawa jeszcze nie została rozpoczęta, ponieważ czyszczą cały teren z wszelkiej roślinności, nie tylko niepożądanej.

Pozostałe zasady stosowania herbicydów

Przed zastosowaniem każdego herbicydu najpierw należy zapoznać się ze sposobem jego użycia, zalecanymi dawkami oraz środkami ochrony i ostrożności stosowania. Nie wolno stosować więcej substancji aktywnej niż jest to zalecane w instrukcji użycia! Zalecane dawki zależą od mocy herbicydu oraz stopnia zachwaszczenia terenu. Należy też ściśle przestrzegać zalecanych norm i wytycznych z punktu widzenia zasad ekologii (np. ochrona pszczół i ekosystemów wokół pół uprawnych)!

Stosując opryski na chwasty (np. polecany Izoproturon , produkt firmy Cheminova) pamiętajmy, że jedne środki ochrony roślin działają bardzo szybko lecz krótkotrwale i powierzchownie, inne natomiast wolniej, jednak znacznie dłużej i dokładniej. Jedne niszczą w sposób wybiórczy, a inne niszczą wszystko co się nimi spryska. Wybór zależy więc tylko i wyłącznie od zaistniałej sytuacji oraz aktualnej potrzeby!

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)