Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Produkty rolne i ich oznaczenia będą lepiej chronione

1
Podziel się:

Unijne oznaczenia produktów rolnych będą lepiej chronione - zakładają przepisy znowelizowanej ustawy o rejestracji i ochronie nazw i oznaczeń produktów rolnych, którą we wtorek podpisał prezydent Andrzej Duda. Ustawa wdraża unijne regulacje do polskiego prawa.

Produkty rolne i ich oznaczenia będą lepiej chronione
(Anne Akers/Flickr)

Ustawa została uchwalona przez Sejm 10 czerwca 2016 r. Wprowadza ona zmiany w ustawie z 17 grudnia 2004 r. o rejestracji i ochronie nazw i oznaczeń produktów rolnych, w ustawie z 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz w ustawie z 25 czerwca 2009 r. o rolnictwie ekologicznym.

W znowelizowanej ustawie znalazły się przepisy wynikające z nowych unijnych regulacji w tym zakresie, m.in. rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z listopada 2012 r.

Ustawa zmienia procedurę składania wniosków o rejestrację chronionych nazw, chronionych oznaczeń geograficznych i gwarantowanych tradycyjnych specjalności. Skróceniu ulegną terminy rozpatrzenia wniosków o rejestrację.

Efektem nowych regulacji będzie wzmocnienie systemu kontroli i nadzoru nad prawidłowym stosowaniem nazw produktów zarejestrowanych jako: chronione nazwy pochodzenia, chronione oznaczenia geograficzne i gwarantowane tradycyjne specjalności. Ma to m.in. gwarantować wysoką jakość produktów wprowadzonych do sprzedaży, chronić przed bezprawnym wykorzystywaniem zarejestrowanych nazw w odniesieniu do produktów niespełniających wymagań specyfikacji. Nadzorowaniem systemu zajmuje się Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

Ustawa nakłada na Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych obowiązek publikacji na stronie internetowej wykazu producentów posiadających ważne świadectwo jakości, potwierdzające zgodność procesu produkcji produktu rolnego lub środka spożywczego ze specyfikacją, lub ważny certyfikat zgodności.

Ustawa zastępuje dotychczas obowiązujące przepisy karne dotyczące odpowiedzialności za nieprawidłowe stosowanie nazw zarejestrowanych, oceniane jako zbyt restrykcyjne, wprowadzając przepisy dotyczące administracyjnych kar pieniężnych.

Unijne oznaczenia ma w Polsce 38 produktów spożywczych; są to m.in. sery, miody, mięso i jego przetwory. Uzyskanie takiego oznaczenia ma gwarantować, że produkt jest wytwarzany zgodnie z recepturą od wielu lat stosowaną np. w danym regionie.

Nowe rozwiązania mają obowiązywać po 14 dniach od daty ich ogłoszenia.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
qwerty
8 lat temu
"Ustawa zastępuje dotychczas obowiązujące przepisy karne dotyczące odpowiedzialności za nieprawidłowe stosowanie nazw zarejestrowanych, oceniane jako zbyt restrykcyjne, wprowadzając przepisy dotyczące administracyjnych kar pieniężnych." Czyli zamiast kary więzienia za chlebek z solą drogową, będzie 500zł mandatu.