Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd o dodatkowej pomocy dla sadowników

0
Podziel się:

Chodzi o kolejna transzę pieniędzy z Unii Europejskiej dla dotkniętych rosyjskim embargiem.

Rząd o dodatkowej pomocy dla sadowników
(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

Ministrowie zajmą się między innymi pomocą dla producentów owoców i warzyw, którzy tracą przez rosyjskie embargo. Chodzi o projekt rozporządzenia, dzięki któremu będzie można uruchomić kolejną transzę unijnej pomocy.

_ - Jeśli Rosja przedłuży embargo, polscy sadownicy będą musieli zacząć myśleć o zmianie struktury odmianowej w swoich sadach i o poszerzeniu oferty o takie odmiany, które mają szansę powodzenia na innych niż rosyjski rynkach. Trzeba będzie dostosować strukturę odmian do potrzeb rynków zagranicznych - _ mówi dr Bożena Nosecka, ekspertka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Idared, odmiana jabłek produkowana pod preferencje rosyjskich konsumentów, nie sprawdzi się dobrze na innych rynkach.

Tymczasem porozumienia rolniczych związkowców z rządem nie widać. Minister rolnictwa Marek Sawicki z PSL wzywa rolników do zakończenia blokad. Z kolei lider protestów Sławomir Izdebski mówi o gwiaździstym marszu na Warszawę w przypadku braku spełnienia postulatów protestujących.Na konferencji prasowej w Zdanach pod szef rolniczego OPZZ Sławomir Izdebski powiedział, że dotychczasowe propozycje ministra rolnictwa są niewystarczające.

W związku z tym wysunął ultimatum: rano wysłał do resortu pismo, na które odpowiedź ma wpłynąć do jutra do godziny 15:00. Jeżeli odpowiedzi nie będzie, do Zdan ma przyjechać około czterystu ciągników z innych okolicznych blokad, a w środę przed południem ruszą one w marszu gwiaździstym na Warszawę.

W tej chwili rolnicy blokują w sposób ciągły drogi krajowe w pięciu miejscach na wschodzie Polski. W innych częściach kraju związkowcy organizują codziennie czasowe protesty. Dziś między innymi blokowali krajową szóstkę w Biesiekierzu w Zachodniopomorskiem. Wcześniej rolnicy przejechali trasą do Koszalina, blokując wjazd i wyjazd z miasta. Organizatorzy manifestacji domagają się zmiany polityki rolnej rządu Związkowcy proszą w liście wysłanym do ministra Sawickiego o rekompensaty z uwagi na szkody łowieckie oraz o dopłaty do produkcji niektórych surowców. Postulatem podnoszonym przez rolników z Zachodniopomorskiego jest również ochrona polskiej ziemi przed wykupem przez zagraniczny kapitał.

Minister rolnictwa Marek Sawicki wezwał protestujących do zaprzestania blokad. Bez współpracy z resortem ich sprawa będzie stała w miejscu - twierdzi polityk PSL. Jednocześnie zaprasza organizacje rolnicze do dyskusji przy stole, nie na ulicach. Polityk PSL na krótkiej konferencji nie odniósł się wprost do wysłanego dziś pisma od rolniczego OPZZ. Stwierdził jedynie, że _ pomoc jest niemożliwa _, gdyż - jak mówił - byłaby sprzeczna z zasadami Wspólnej Polityki Rolnej. Najbliższe konsultacje przedstawicieli branży z ministrem odbywać się mają w środę. Wówczas do Warszawy zjechać mają także protestujący rolnicy.

Sytuacja jest trudna, ale na kryzys najlepsza jest współpraca - uważa wicepremier Janusz Piechociński. Minister gospodarki spotkał się dziś z Krajowym Związkiem Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych. Dyskutował o trudnej sytuacji w branży i rządowej pomocy Lider PSL - przeciwnie niż rolnicy - twierdzi, że władze reagują na rolnicze postulaty. Zapewnia, że rządzący chcą rozmów, ale przy stole. Mówił, że podczas drogowych blokad _ nie można wyjaśnić, na czym polega interwencja w ograniczeniu dzików, co jest możliwe, a co nie, jeśli chodzi o interwencje na poszczególnych rynkach _.

Kółka Rolnicze nie ukrywają, że część ich członków zdecydowała się protestować razem z OPZZ-em. Ich władze, na czele z prezesem Władysławem Serafinem, równocześnie prowadzą dialog. Chcą, by Polska mogła, za pozwoleniem Brukseli, dopłacać do produkcji produktów rolnych. Jako przykład Serafin podaje Litwę. Tamtejszy rząd już teraz płaci mleczarzom. Polskie ministerstwo rolnictwa zareagowało jego zdaniem zbyt późno i dopiero pod groźbą protestów. Odpowiedni wniosek do Komisji Europejskiej jest jeszcze przygotowywany - zauważa szef Kółek Rolniczych.

Wicepremier Piechociński będzie kontynuował rozmowy z organizacjami rolniczymi jutro. Spotka się z Krajową Radą Izb Rolniczych.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/138/m280970.jpg ) ] (http://agrobiznes.money.pl/artykul/rosyjskie-embargo-ministrowie-rolnictwa-ue,197,0,1699781.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Ministrowie rolnictwa UE o rosyjskim embargu Unia działa wciąż wspólnie i żadne dwustronne porozumienia między krajami członkowskimi a Rosją nie wchodzą w grę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/98/m332386.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/unia-drastycznie-zwiekszy-pomoc-dla-ukrainy,28,0,1698588.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Unia drastycznie zwiększy pomoc dla Ukrainy Ministrowie finansów omówią pomysł podwyższenia pomocy z miliarda ośmiuset milionów do dwóch i pół miliarda euro.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/84/m326740.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/jest-decyzja-unii-w-sprawie-nowych-sankcji,192,0,1708224.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Jest decyzja Unii w sprawie nowych sankcji wobec Rosji Do _ czarnej listy _ mają być dopisani kolejni Rosjanie. Sankcjami zostało objętych też 9 firm i organizacji.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)