Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sekrety taniego nawadniania ogrodu

0
Podziel się:

Podlewanie jak wszyscy już wiemy jest niezbędne. Ale jak tę czynność wykonać, aby pieniądze z naszego portfela nie "wyparowały" po otrzymaniu rachunku za wodę?...

Sekrety taniego nawadniania ogrodu

Podlewanie jak wszyscy już wiemy jest niezbędne. Ale jak tę czynność wykonać, aby pieniądze z naszego portfela nie "wyparowały" po otrzymaniu rachunku za wodę? Przedstawiamy sposoby na oszczędne podlewanie.

Każdy z nas ma swoje przyzwyczajenia, niektórzy nie wyobrażają sobie podlewania bez węża ogrodowego, a inni zaś uwielbiają wykonywać tę czynność ręcznie, przy pomocy tradycyjnej konewki. Jakbyśmy do tego nie podchodzili to i tak największą rolę w tym wszystkim odgrywa woda, która jest z roku na rok droższa. A my mamy dla was sposoby na tanie podlewanie ogrodu. Ale po kolei, zacznijmy od podstaw.

Podstawa oszczędzania to pora podlewania

Jeśli chcemy coś robić, to róbmy to dobrze z zachowaniem podstawowych zasad, które ułatwią nam pracę i przyniosą pożądane efekty.

Najlepszą porą dnia na podlewanie ogrodu jest wieczór. Wtedy już słońce nie przypiecze naszych roślin, ani nie spowoduje oparzeń. Na koniec dnia rośliny są spragnione wody, a przez noc będą mogły nadrobić jej niedobory. Przez noc woda tak szybko nie wyparuje z gleby jak ma to miejsce po porannym podlewaniu roślin.

Podlej raz, a porządnie!

Rośliny w ogrodzie powinniśmy podlewać raczej rzadko, ale za to nie żałujmy przy tym wody. Dzięki temu woda wsiąknie głębiej i tak szybko nie wyparuje. Codzienne podlewanie małą ilością wody nic nie daje.

Podlewamy rośliny delikatnie, z wyczuciem

Podlewając rośliny mocnym strumieniem, może i wykonamy tę czynność szybciej, ale przy okazji zniszczymy ich całe piękno. Mocny strumień prowadzi do uszkodzeń liści i kwiatów rośliny. W takich ranach szybko rozwijają się różnego rodzaju bakterie oraz grzyby, przez co roślina zaczyna chorować i nieładnie wyglądać.

Podczas podlewania nie lejemy wody po liściach, woda powinna być lana prosto na grunt.

Najlepiej wykonać tę czynność ręcznie, przy pomocy konewki. Jest to sposób bardziej pracochłonny, trochę się przy tym nachodzimy, ale dzięki temu rośliny odwdzięczą się swoim pięknym wyglądem i bogactwem kwiatów.

Jeśli jednak nie wyobrażamy sobie tej czynności bez użycia węża ogrodowego, dokupmy do niego odpowiednią końcówkę, dzięki której zapanujemy nad mocą strumienia. Duży wybór węży ogrodowych znajdziesz w Przydomu.pl , dostępne modele już od 21 zł.

Sekretne sposoby na tanie podlewanie:

Studnia wąskorurowa, czyli bez rury osłonowej** - **w tym przypadku możemy wynająć specjalistę, który sprawdzi, czy na naszej działce można zastosować takie rozwiązanie i wywierci nam taką studnię w ogrodzie. W takiej studni pozostaje jedynie rura filtrująca, opuszczona do warstwy filtrującej. Umieszcza się w niej pompę ssącą, która pompuje wodę na zewnątrz. Taka studnia musi być szczelnie przykryta, aby nic się do niej nie dostawało. Jeśli zainteresowało kogoś takie rozwiązanie, to można na ten temat wyszukać wiele dodatkowych informacji.

Podlicznik ogrodowy - Jeśli bierzemy wodę z wodociągów, warto złożyć wniosek o zamontowanie dodatkowego podlicznika ogrodowego do miejskiego przedsiębiorstwa wodociągowego. Dzięki temu woda wykorzystywana w ogrodzie nie będzie obciążona opłatą za ścieki.

Zbiorniki na deszczówkę - Dzięki zbiornikowi umieszczonemu pod ziemią lub na niej możemy odprowadzać wodę deszczową z dachu. Taka woda idealnie nadaje się do podlewania ogrodu. Jednak zbiorniki na deszczówkę nie powinny być zbyt duże. Nigdy nie wiadomo, czy opady w ciągu sezonu będą obfite. Najbardziej opłacalne są zbiorniki naziemne, nie mają zbyt dużej pojemności, a ich wyszukany kształt może być ozdobą ogrodu. Wystarczy tylko dobrze poszukać.

Dla nas wszystkie te rozwiązania są oszczędne. A Ty, który sposób wybierasz?

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)