Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Skutki opóźnionych siewów łagodzi pogoda

0
Podziel się:

Wielu rolników jeszcze nie wysiało wszystkich ozimych zbóż, a optymalne terminy już praktycznie się zakończyły. Wykonanie ich teraz w opóźnionym w terminie,...

Skutki opóźnionych siewów łagodzi pogoda

Wielu rolników jeszcze nie wysiało wszystkich ozimych zbóż, a optymalne terminy już praktycznie się zakończyły. Wykonanie ich teraz w opóźnionym w terminie, wiązać się może z pewnymi problemami, ale czy zawsze?
Opóźnienie siewu nie zawsze ma wpływ na obniżenie plonu roślin, które według badań sięgać mogą w wypadku przesunięcia o dwa tygodnie średnio 15%, a o cztery tygodnie - nawet o 30%. W sytuacji tej ważne są przede wszystkim dwa czynniki. Pierwszy czynnik to dobór odmian - wybierać należy takie, które nie są wrażliwe na opóźnienie oraz cechują się szybkim wzrostem jesiennym.
Drugi zaś to pogoda, której przewidzieć się nie da, ale jak na razie jest korzystna, bo jesień jest ciepła i zapowiada się na taką w najbliższym czasie, dlatego siewy późniejsze w tym roku nie powinny raczej być niebezpieczne. Zagrożeniem może być niska wilgotność gleby, która przyczynić się może do opóźnienia wschodów roślin.
W przypadku, kiedy jesień jest zimna i krótka, rośliny wówczas wolno wschodzą i wolniej pojawiają się kolejne liście. Istnieje wtedy zagrożenie, że zboża z późnych siewów w jesiennym okresie nie osiągnął fazy krzewienia, co w konsekwencji doprowadzi do gorszego przezimowania.
Należy wiedzieć, że gwałtowny rozwój niekorzystne wpływa na zmiany w budowie roślin, które polegają na zmniejszeniu ich krzewistości oraz zwiększeniu ilości pędów niskich, z których kłosy charakteryzuje mała produktywność. Takie zboża zwykle mają słabo rozwinięty system korzeniowy, dlatego podatne są na czynniki stresowe związane z niedoborem wody czy składników pokarmowych.
Siewy późne wiążą się również z możliwością nie wykonania wszystkich zabiegów chemicznych, chroniących łan zbóż. Szczególnie jest to ważne w przypadku odchwaszczania, bo wykonuje się je zwykle w fazie 3 - 4 liści, a opóźnione siewy wymusić mogą wykonanie zabiegów wiosną. Natomiast ciepła zima spowodować może intensywny rozwój chwastów, a ich zwalczenie wiosną może być jeszcze trudniejsze.
O czym pamiętać należy w wypadku siewu późnego? O zwiększeniu norm wysiewu, najlepiej o 10-15%. W ten sposób zapewnimy optymalną liczbę kłosów na jednostce powierzchni. Pamiętać jednak trzeba, że zwiększając ilości wysiewu, nie wyrównuje w pełni szkodliwego wpływu opóźnionego siewu na plon ziarna zbóż, bo oprócz spadku rozkrzewienia produkcyjnego zmniejsza się także liczba, oraz masa ziaren w kłosie

promowane
wiadomości rolnicze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)