Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śledzie w roli głównej. Cztery przepisy na dania z ryb

0
Podziel się:

Na wigilijnym stole zwykle króluje karp podawany na różne sposoby, istotną rolę odgrywają jednak także śledzie. W oczekiwaniu na Pierwszą Gwiazdkę zapraszamy do...

Na wigilijnym stole zwykle króluje karp podawany na różne sposoby, istotną rolę odgrywają jednak także śledzie. W oczekiwaniu na Pierwszą Gwiazdkę zapraszamy do wypróbowania przepisów na rybne przekąski. Propozycje polskich producentów żywności sprawdzą się nie tylko od święta.

Zgodnie z dowcipem z brodą, śledzie są ulubioną rybą każdego wędkarza. Dlaczego? Bo można je nabyć w każdym sklepie.

Miłośnicy śledzi mają do dyspozycji duży wybór przysmaków, równie bogata jest gama przepisów na dania z tym składnikiem. Swoimi propozycjami dzielą się także laureaci Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego "Doceń polskie". Firmy nagrodzone certyfikatami jakości zachęcają do wypróbowania czterech prostych przepisów kulinarnych.

I. Śledzik z musztardą

Propozycja firmy AJEX-POL Sp. z o.o. Producent z siedzibą w Częstochowie oferuje konsumentom dwa przysmaki dwukrotnie nagrodzone znakami "Doceń polskie" i tytułami* TOP PRODUKT. Są to: Makrela wędzona na gorąco* i* Filety śledziowe a'la matjas*. Drugi z wymienionych produktów jest składnikiem Śledzika z musztardą.

**

Składniki (na ok. 6 porcji)**

- 70 dag filetów śledziowych a'la matjas firmy AJEX-POL, nagrodzonych znakiem "Doceń polskie" i tytułem TOP PRODUKT

- 30 dag cebuli

- 2 łyżki octu 10%

- 12 łyżek musztardy

- 12 łyżek oleju

Przygotowanie:

Płaty śledziowe a'la matjas zalewamy zimną wodą i pozostawiamy w niej na 60 minut. Następnie płaty płuczemy i kroimy w ukośne paseczki, po czym obieramy cebulę z łusek, płuczemy ją, kroimy w piórka i polewamy ją octem. Mieszamy całość.

Do miski wykładamy połowę matiasów, smarujemy je połową musztardy, a następnie wykładamy połowę cebuli i polewamy połową oleju. Powtarzamy czynność, wykładając po kolei pozostałe matiasy, musztardę, cebulę i olej. Całość delikatnie dociskamy tak, aby olej zakrył cebulę. Miskę przykrywamy folią spożywczą lub aluminiową i wkładamy o lodówki na 2 dni.

**

II. Matjasy korzenne w śliwkach*
Przepisem dzieli się firma SEKO SA, która w swoim asortymencie posiada trzy wyroby nagrodzone przez Lożę Ekspertów programu "Doceń polskie". Uznanie specjalistów z branży spożywczej zdobyły:
* Ognista zagrycha z chili, Sałatka polska ze śledziem i groszkiem* oraz* Sałatka rybna Neptun** tego producenta.

Składniki:
- 400 g Matjasa korzennego SEKO SA
- 4 średnie cebule
- 200 g śliwek kalifornijskich suszonych
- pieprz kolorowy
- kilka goździków
- 2-3 liście laurowe
- olej

Przygotowanie:
Cebulę kroimy w cienkie półkrążki, po czym sparzamy ją wrzątkiem, z kolei śliwki moczymy we wrzątku parę minut. Śledzie kroimy (w ok. dwucentymetrowe kawałki), a następnie przekładamy na przemian z cebulą i śliwkami. Każdą warstwę posypujemy kolorowym pieprzem, dodajemy liście laurowe i goździki. Całość zalewamy olejem i odstawiamy na parę godzin do lodówki.

III. Tatar ze śledzia z kalarepą i suszonymi śliwkami
Do przygotowania potrawy zaczerpniętej z bloga Karolina Dziś Serwuje zaprasza firma** GRAAL S.A., największy krajowy producent konserw rybnych oraz lider procesu konsolidacji branży.
W portfolio Grupy Kapitałowej GRAAL znajdziemy nie tylko ryby, ale także dania mięsne, m.in. cztery produkty wyróżnione godłami promocyjnymi "Doceń polskie", tj. **Kuchnia Staropolska Łopatka luksusowa
,* Kuchnia Staropolska Kiełbasa Biała, Kuchnia Staropolska Kiełbasa Swojska* i* Kuchnia Staropolska Jadło Staropolskie*.

Składniki:
- 2 płaty śledzia a'la matjas
- 2 opakowania śledzi w sosie pomidorowym z papryką firmy GRAAL
- 1 kalarepa
- 200 g śliwek suszonych
- 1 żółta papryka
- 250 g pieczarek marynowanych w occie
- 1 duża cebula czerwona
- sól i pieprz
- 1 łyżka octu z białego wina
- cytryna
- świeży koperek

Przygotowanie:

Starannie blendujemy śledzie w sosie pomidorowym z papryką aż do uzyskania masy przypominającej sos. Płaty śledzia kroimy w bardzo drobną kostkę, tak samo postępujemy ze śliwkami, kalarepą i papryką. Cebulę siekamy, zaś pieczarki odcedzamy z zalewy i również drobno siekamy. Do tatara dodajemy "dressing" ze śledzi w sosie pomidorowym z papryką (połączy on składniki). Wszystko mieszamy, dodajemy do smaku sól i bardzo dużo świeżo mielonego pieprzu. Na sam koniec skrapiamy całość octem z białego wina. Tatar podajemy na sałacie lodowej z sokiem z cytryny oraz świeżym koperkiem.

IV. Sałatka śledziowa
Firma BIAŁUTY Sp. z o.o. udowadnia, że wystarczy kilka podstawowych składników, aby stworzyć proste, ale pyszne danie. Producent (którego nazwa pochodzi od miejscowości, w której spółka ma siedzibę) dwukrotnie zdobył laury programu "Doceń polskie" za: Majonez tradycyjny,* Majonez 100%* i* Naturalny koncentrat soku jabłkowego. Wszystkie propozycje nagrodzono certyfikatami jakości i tytułami TOP PRODUKT*.

Składniki:
- 4 duże płaty śledzia solonego
- 1 sos tatarski BIAŁUTY
- 2 jajka
- sól i pieprz
- szczypiorek

Przygotowanie:
Płaty śledziowe moczymy przez około 2 godziny. Gotujemy jajka na twardo, obieramy je i kroimy w kostkę. Płaty śledziowe również kroimy w kostkę lub duże kwadraty, a szczypiorek siekamy. Sałatkę można podać na dwa sposoby: składniki można ułożyć warstwami, a na wierzch dodać sos tatarski lub też wymieszać wszystkie składniki.

Śledziowe przysmaki nagrodzone przez Lożę Ekspertów programu "Doceń polskie":
- Płaty ze śledzia smażone w zalewie octowej - E.Leclerc ("Doceń polskie - MARKI WŁASNE")* - Filety śledziowe po wiejsku - E.Leclerc ("Doceń polskie - MARKI WŁASNE")*
* - Koreczki śledziowe po giżycku - E.Leclerc ("Doceń polskie - MARKI WŁASNE")*
- Filety śledziowe po wiejsku - PHP KRYBEX (specjał dwukrotnie nagrodzony certyfikatem jakości)
- Śledź delikates - Manufaktura Fishparty (godło "Doceń polskie")

Zestawienie wszystkich nagrodzonych produktów jest dostępne na blogu programu, pod adresem* www.Blog.DocenPolskie.pl* , w zakładce "* Produkty z DP* ".

Źródło : Informacja prasowa

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)