Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sposoby na myszy i szczury

0
Podziel się:

Myszy i szczury to najpopularniejsze szkodniki, które stale pojawiają się w gospodarstwach rolnych i domowych. Pozbycie się ich nie jest proste, a najlepiej...

Sposoby na myszy i szczury
Myszy i szczury to najpopularniejsze szkodniki, które stale pojawiają się w gospodarstwach rolnych i domowych. Pozbycie się ich nie jest proste, a najlepiej skupiać się także na odpowiednich działaniach prewencyjnych.

Szczury i myszy - szybko mnożące się szkodniki

Problem z nadmierną populacją szczurów i myszy wynika z kilku czynników. Przede wszystkim dosyć szybko dostosowują się do nowych warunków, mają różnorodną dietę, więc poradzą sobie w każdych okolicznościach. Poza tym mają one relatywnie niewielkie rozmiary, niepostrzeżenie wchodzą do pomieszczeń gospodarskich, budynków inwentarskich oraz mieszkalnych.

Zarówno myszy, jak i szczury, szybko dojrzewają płciowo - samice są zdolne do rodzenia potomstwa w wieku zaledwie kilku tygodni. Najpopularniejszy szkodnik w Polsce, szczur wędrowny, w jednym miocie może być nawet 17 młodych, a bezpośrednio po ich urodzeniu, samica jest od razu gotowa do ponownego zapłodnienia. Ciążą, tak samo, jak u myszy, trwa około 23 dni. W ciągu roku, z jednej zabłąkanej samicy w ciąży, można mieć problem z prawdziwą inwazją szkodników!

Dlaczego należy pozbywać się szkodników?

Wiele osób nie zdaje sobie do końca sprawy z tego, jak niebezpieczne mogą być myszy czy szczury w gospodarstwie. Po pierwsze - mogą być nosicielami wielu groźnych chorób, takich jak wścieklizna czy też bruceloza. Przenoszą ona pomiędzy gospodarstwami choroby grzybicze, wirusowe oraz są nosicielami pasożytów.

Oprócz zagrożenia zdrowotnego niszczą one plony, utrudniają przechowywanie roślin okopowych. Często też przegryzają kable, co może prowadzić do poważnych awarii.

Łapki na myszy i szczury

Łapki na myszy różnią się od tych na szczury. W pierwszym wypadku wystarczy niewielka, plastikowa łapka, która skutecznie poradzi sobie z myszą. Szczury są jednak bardziej żywotne i większe, chociaż potencjalnie nie stanowią zagrożenia, to kiedy poczują się atakowane, są w stanie zaatakować człowieka.

Wiele osób brzydzi się łapek ze względu na konieczność pozbycia się złapanego w ten sposób zwierzęcia. Niektórzy wybierają więc żywołapki i wypuszczają szkodniki z dala od domu. Nie zatrzymuje ich to jednak - są one bardzo inteligentne, a gospodarstwo kojarzy im się ze stałym dostępem do jedzenia.

Trutki na myszy i szczury

Zastosowanie trutki na myszy i szczury to sposób na długoterminowe zwalczanie problemu. Dostępne są trutki w proszku, granulacie, czy też w zboża pokryte trującym proszkiem. Mają one znaczną przewagę nad łapkami - nie działają od razu.

Jak już zostało wcześniej wspomniane - zarówno myszy, jak i szczury, to mądre zwierzęta. Szybko tracą zaufanie do łapek, kiedy widzą, że ich używanie kończy się złapaniem lub śmiercią. W przypadku nowych pokarmów wysyłają jednego osobnika na zwiady - jeśli zje i przeżyje, wtedy pokarm jest uważany za bezpieczny.

Trutki działają z dwutygodniowym opóźnieniem, dzięki czemu zwierzęta nie kojarzą nowego składnika diety z czymś szkodliwym.

Jak widać, walka z gryzoniami wymaga czasami sprytu. Stosowanie skutecznych rozwiązań jest jednak konieczne do osiągnięcia sukcesu!

Artykuł został przygotowany przez firmę handlową JOL-MET , która zajmuje się kompleksowym zaopatrzeniem rolników w maszyny i akcesoria rolnicze oraz środki ochrony roślin.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)