Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Susza uderza w rolników. Kopacz obiecuje pomoc

0
Podziel się:

Wśród województw najbardziej dotkniętych suszą są: mazowieckie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie i podlaskie.

Susza uderza w rolników. Kopacz obiecuje pomoc
(Bartosz Wawryszuk)

Według danych Instytutu Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach suszą objętych jest 13 województw, w tym 1/3 gmin. Wśród województw najbardziej dotkniętych suszą są: mazowieckie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie i podlaskie.

- Pomoc dla rolników, których uprawy zostały dotknięte przez susze, trzeba kierować bardzo racjonalnie - podkreśliła podczas wizyty w Sierakowie premier Ewa Kopacz. Dodała, że chodzi o szerszy program, a nie oparty tylko na niskooprocentowanych kredytach.

Wcześniej w Miejskim Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Raciążu premier Ewa Kopacz oraz minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki uczestniczyli w naradzie z wojewodami oraz przedstawicielami służb w sprawie szkód w uprawach wyrządzonych przez suszę.

- Rozmawialiśmy, jak można pomóc rolnikom, którzy przeżywają duży kryzys w tej chwili i wiele tracą. Nie można nad tym zjawiskiem przejść obojętnie i tę pomoc trzeba kierować bardzo racjonalnie, ale kierować przede wszystkim do tych, którzy tej pomocy w sposób szczególny potrzebują - powiedziała na briefingu premier.

Kopacz poinformowała, że susze dotknęły ponad 0,5 mln ha upraw, głównie w województwach: łódzkim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim i mazowieckim. Jak oceniła, najtrudniejszą sytuację mają rolnicy, którzy prowadzą działalność mieszaną, czyli uprawiają rolę i hodują zwierzęta.

- Nie chodzi o to, by ułatwiać rolnikom pobieranie kolejnych kredytów, nawet jeśli są one niskooprocentowane. Chodzi o to, żeby pozwolić im normalnie funkcjonować: zabezpieczyć działalność rolniczą na przyszłe lata - podkreśliła premier.

Kopacz wyjaśniła, że chodzi o wydanie rozporządzenia, które będzie adekwatne do sytuacji, czy przygotowanie odpowiednich formularzy, w których poszkodowani rolnicy mogliby uwzględnić straty w hodowli zwierzęcej. Dodała, że trzeba też dokładnie oszacować straty.

- Niestety, cześć rolników nie zgłasza swoich strat. Liczą, że ze strony państwa padnie tylko i wyłącznie jedna oferta, znowu damy wam jakieś kredyty niskooprocentowane. Chcę, żeby ta oferta była zdecydowanie szersza, ale żeby ją wiarygodnie przedstawić rolnikom, muszę mieć oszacowane straty, bardzo wiarygodnie i bardzo szybko. Wtedy niewątpliwie postawię całą sprawę na Radzie Ministrów i będę się zastanawiać, jak dwa równoległe programy pomocowe uruchomić - powiedziała szefowa rządu.

Kopacz poinformowała, że obecnie działają w terenie 674 komisje, które szacują wielkość strat w uprawach rolnych. Zapowiedziała, że liczba tych komisji będzie zwiększana, by szacunki strat były znane jak najszybciej.

- Myślę, że do 20 sierpnia powinniśmy zakończyć szacowanie tych strat - oceniła premier.

Dodała, że suszą objętych jest wiele rodzajów upraw, przede wszystkim zboże jare i ozime, rzepak, a także krzewy owocowe i tytoń.

- Dlatego też będziemy szacować kompleksowo te straty. Program rządowy, pomocowy, jest uzależniony od tego, jak masywne będą straty spowodowane suszą - zaznaczyła Kopacz.

W oddalonej od Raciąża o około trzy kilometry miejscowości Sierakowo premier odwiedziła liczące ponad 65 ha gospodarstwo rolne, dotknięte przez suszę. Jego 28-letni właściciel, Tomasz Zglinicki opowiadał, że oszacowane komisyjnie straty w uprawach, w tym zbóż, kukurydzy oraz na łąkach, wynoszą tam ponad 60 proc.

- Jest sucho. Brak wody. Susza dotknęła wszystko. Musimy sprzedawać krowy, by mieć środki na zakup paszy - mówił rolnik, który hoduje około 100 sztuk bydła.

Odnosząc się do działań rządu, Kopacz zapowiedziała, że w poniedziałek zbierze się zespół, który oceni m.in. sytuację hydrologiczną oraz w energetyce, w tym w zakładach wysokoenergochłonnych. Zaznaczyła, iż ma nadzieję, że nie nastąpi zły scenariusz, w którym zakłady elektroenergetyczne musiałyby ograniczać ilość mocy dostarczanej.

Kopacz przypomniała, że na niski poziom wody w związku z suszą można reagować poprzez zapory na zbiornikach wodnych - jako przykład podała Rożnów.

- Tam będziemy mogli oczywiście spuszczać wodę. Problemem nie jest tylko ilość wody, ale również temperatura wody. Nad tym więc będziemy debatować. W poniedziałek będzie zespół, który o tym będzie rozmawiał. Będą przedstawiciele energetyki - oświadczyła premier.

Według danych Instytutu Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach suszą objętych jest 13 województw, w tym 1/3 gmin. Wśród województw najbardziej dotkniętych suszą są: mazowieckie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie i podlaskie. Najlepsza sytuacja hydrologiczna jest w województwach: lubelskim, podkarpackim, pomorskim i zachodniopomorskim.

Minister rolnictwa Marek Sawicki zapowiedział ostatnio, że pierwsze meldunki na temat rzeczywistych szacunków strat w rolnictwie spowodowanych suszą zostaną zebrane do 15 sierpnia. Zapewnił jednocześnie, że rolnicy mogą liczyć na pomoc w postaci kredytów preferencyjnych.

- Będziemy pracowali w ramach rządu nad poszukiwaniem rezerw w zakresie pomocy socjalnej, nie ma takiej możliwości, żeby dzisiaj państwo wzięło na siebie ciężar pełnych odszkodowań wynikających z obniżki plonów - mówił w minioną środę minister.

Sawicki dodał wtedy, że "wysokość pomocy socjalnej będzie zależała od rezerw budżetowych, jakie uda się w ramach resortu wypracować". Może to być pomoc w formie dopłaty do hektara upraw zniszczonych przez suszę w wysokości 100-150 zł. Jednak wszystko zależy od rzeczywistych szacunków strat - mówił.

Zobacz także: Zobacz również: Susza wysuszy portfele? Warzywa nawet trzykrotnie droższe niż przed rokiem
Czytaj więcej w Money.pl
Sawicki apeluje do Dudy o podpisanie ustawy o ochronie ziemi Chodzi o podpisanie ustawy, która ma przeciwdziałać wykupowi polskiej ziemi przez cudzoziemców i spekulacji nią.
Ceny żywności pójdą w górę. Winna susza Marek Sawicki nie spodziewa się jednak, by ceny rosły "drastycznie". - Z pewnością nie będzie to poziom większy jak 5 proc. - szacuje.
Rolnicy czekają na pieniądze z Unii. W grę wchodzi 718 milionów euro Do młodych rolników trafią również niewykorzystane środki z poprzedniej perspektywy. Rolnicy czekają na fundusze na modernizację gospodarstw i fundusze dla grup producenckich.
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)