Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tanieją rośliny oleiste, zboża, żywiec, warzywa, owoce oraz mleko.

0
Podziel się:

Na rosnącej podaży żywności tracą najbardziej rolnicy. Przetwórcze zakłady mogą natomiast podnosić marże przez co zarobią więcej. Zyskują natomiast konsumenci.

Tanieją rośliny oleiste, zboża, żywiec, warzywa, owoce oraz mleko.

Zdaniem Michała Koleśnikowa, analityka rynku w Banku BGŻ, ceny żywności w najbliższym czasie utrzymają się na dość niskim poziomie. W przypadku zbóż oraz roślin oleistych zawierających dużą ilość tłuszczu i kwasów tłuszczowych (rzepak, słonecznik zwyczajny, soja i mak) powodem są przede wszystkim obfite tegoroczne zbiory.

Z powodu dużej ilości zebranego surowca w magazynach znajduje się bardzo dużo roślin oleistych oraz zbóż, mówi Michał Koleśnikow. Wzrost podaży skutkuje spadkiem cen.
Na rynek owoców i warzyw natomiast duży wpływ będzie miało nałożone od początku sierpnia embargo na dostawy do Rosji obejmujące kraje Unii Europejskiej zaangażowane w sankcje. Na przykład Polska jest największym, pokrywającym ok. 60% zapotrzebowania, sprzedawcą jabłek na rosyjskim rynku. W wyniku sytuacji politycznej większa część eksportowanych wcześniej owoców i warzyw pozostanie w Polsce, co pewnie spowoduje presję na ich ceny.

W tym segmencie rynku nie należy liczyć na wzrosty, bardziej prawdopodobne będą dalsze spadki - powiedział Michał Koleśnikow. Sytuacja taka powinna utrzymać się co najmniej do końca 2014r. a może nawet i w pierwszym kwartale przyszłego roku. Pod koniec grudnia ceny będą dużo niższe niż w tym samym miesiącu roku poprzedniego.
Również spadają ceny mleka, które były wcześniej dość wysokie. Znacznie zmienne są natomiast w tym roku ceny żywca. Związane to jest głównie z sytuacją, która powstała na skutek afrykańskiego pomoru świń. Na początku tego roku. notowania rynkowe żywca były pod dość wyraźną presją, wtedy też cena spadła do bardzo niskiego poziomu. W drugim kwartale tego roku rynek odnotował stosunkowo silne odbicie - z końcem marca wartość żywca znowu zaczęła iść do góry. Następnie ceny znowu spadły, chociaż w tym okresie roku zazwyczaj rosną. Na dzień dzisiejszy ceny są niższe niż w tym samym okresie ubiegłego roku, nawet w przypadku drożejącej zazwyczaj latem wieprzowiny.

Sytuacja obecna rynku żywności będzie miała największy wpływ na opłacalność pracy rolników, szczególnie producentów mleka, żywca, zbóż oraz owoców i warzyw. Zakłady przetwórcze natomiast będą mogły zarobić więcej, bo mają dostęp do tańszego niż przed rokiem surowca, a rynek detaliczny nie wymusi tak dużych obniżek ceny finalnego produktu.
Ale od tej reguły są jednak wyjątki. W przypadku młynów marże są ciągle bardzo niskie, ceny zboża szybko spadają, ale tanieje również mąka.

promowane
wiadomości rolnicze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)