Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rolnicy mogą już ubezpieczać uprawy z 65-proc. dopłatą do składek

0
Podziel się:

Od 1 kwietnia weszły w życie korzystniejsze zmiany, które podniosły dopłaty do składek z budżetu oraz stawki taryfowe.

Rolnicy mogą już ubezpieczać uprawy z 65-proc. dopłatą do składek

Od 10 kwietnia rolnicy mogą ubezpieczać uprawy z 65-proc. dopłatą z budżetu do składek. Obowiązuje 14-dniowy okres karencji od dnia zawarcia umowy, a to oznacza, że nowe polisy prawdopodobnie nie obejmą kwietniowych przymrozków. Resort rolnictwa informuje, że już prawie 90 proc. rolników dostało dopłaty bezpośrednie za 2016 rok.

Jako pierwsze wiosenną sprzedaż dotowanych ubezpieczeń upraw rolnych na nowych warunkach rozpoczęło 10 kwietnia Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych. Pozostałe zakłady ubezpieczeń rozpoczęły sprzedaż polis ubezpieczenia od 15 kwietnia br.

Resort rolnictwa w grudniu 2016 r. podpisał umowy z pięcioma zakładami ubezpieczeniowymi: Powszechnym Zakładem Ubezpieczeń S.A., Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych "TUW", Concordia Polska Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych, Pocztowym Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych oraz InterRisk Towarzystwem Ubezpieczeń SA Vienna Insurance Group.

"Na podstawie tych umów możliwe było od początku roku zawieranie przez producentów rolnych umów ubezpieczenia z dopłatami z budżetu państwa do stawek ubezpieczenia na warunkach obowiązujących do 31 marca br." - informuje resort rolnictwa.

Od 1 kwietnia weszły w życie korzystniejsze zmiany, które podniosły dopłaty do składek z budżetu oraz stawki taryfowe. Zgodnie z przepisami, obowiązuje 14-dniowy okres karencji od dnia zawarcia umowy, co oznacza, że nowe polisy prawdopodobnie nie obejmą kwietniowych przymrozków.

Według ministerstwa rolnictwa, w ubiegłym roku umowy ubezpieczenia drzew i krzewów owocowych od ryzyka przymrozków wiosennych wykupiło 0,35 proc. sadowników, co stanowiło ok. 1,6 proc. wszystkich umów ubezpieczenia upraw rolnych od ryzyka przymrozków wiosennych, zawartych w 2016 r. Uprawy sadownicze należą do upraw najbardziej narażonych na szkody.

13 mld zł dopłat bezpośrednich

We wtorek resort Krzysztofa Jurgiela poinformował, że za rok 2016 wypłacono ogółem ponad 13 mld zł z tytułu płatności bezpośrednich. Płatności końcowe otrzymało ponad 1,2 mln rolników, czyli ponad 89 proc. wszystkich ubiegających się o płatności bezpośrednie za 2016 r.

Zgodnie z przepisami UE płatności bezpośrednie wypłacane są w okresie od 1 grudnia roku złożenia wniosku do 30 czerwca następnego roku kalendarzowego, po zakończeniu weryfikacji warunków kwalifikowalności. Wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich za rok 2017 można składać od 15 marca do 15 maja 2017 r.

Z kolei w środę w obecności ministra Krzysztofa Jurgiela zostało podpisane Ogólnopolskie Porozumienie Branżowe w sektorze cukru. Stronami porozumienia są: Krajowy Związek Plantatorów Buraków Cukrowych i Związek Producentów Cukru w Polsce. Dokument określa zasady współpracy między plantatorami buraków cukrowych i producentami cukru.

- To drugie takie porozumienie. Pierwsze zostało podpisane w 2004 roku, w roku wejścia Polski do Unii Europejskiej. Jest to szczególnie ważne w kontekście nadchodzących zmian na rynku cukru, związanych z odejściem od kwotowania produkcji cukru i ceny minimalnej skupu buraków cukrowych. Porozumienie to może stabilizować rynek cukru - powiedział minister Jurgiel i dodał, że resort będzie monitorował sytuację, a ewentualne problemy zgłaszał do KE w celu wspólnego poszukiwania rozwiązań.

Minister uważa, że nowe zasady współpracy przyczynią się do rozwoju krajowego sektora cukrowniczego. - Proces wypracowania ostatecznego kształtu porozumienia branżowego był długi i wymagał kompromisu, a Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wspierało w tych działaniach zarówno plantatorów buraków cukrowych jak i producentów cukru - podkreślił szef resortu.

Od 1 października 2017 r. produkcja cukru nie będzie już objęta kwotowaniem. Nie będzie również obowiązywała minimalna cena skupu buraków cukrowych.

gospodarka
ubezpieczenia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)