Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE prognozuje: produkcja drobiu w najbliższej dekadzie będzie rosła

0
Podziel się:

Jak wynika z grudniowej prognozy KE, w dziesięciu najbliższych latach produkcja drobiu będzie rosła, a UE utrzyma swój 10% udział w światowym eksporcie drobiu....

UE prognozuje: produkcja drobiu w najbliższej dekadzie będzie rosła

Jak wynika z grudniowej prognozy KE, w dziesięciu najbliższych latach produkcja drobiu będzie rosła, a UE utrzyma swój 10% udział w światowym eksporcie drobiu. Będziemy zjadać więcej kurczaków, indyków oraz kaczek, a mniej będziemy jeść innych gatunków mięsa.
Eksperci przewidują, że drób będzie gatunkiem mięsa, którego spożycie i produkcja w UE znacząco wzrośnie do 2024 r. natomiast tempo wzrostu spadnie do ok. 0,7% rocznie wobec 1,7% w ciągu poprzednich 10 lat - podała (FAMMU/FAPA) Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa.
Najwyższy wzrost produkcji ok. 1% rocznie będzie w nowych państwach członkowskich UE-13, zwłaszcza w Polsce, Węgrzech i na Rumunii.
Według analityków, na świecie i w UE zwiększy się zapotrzebowanie na mięso białe. Zachęcało to będzie do zwiększania produkcji, która jak szacują analitycy - wzrośnie za 10 lat do ok. 14 mln ton czyli o 7%. Według KE do 2024 roku wzrośnie o tyle samo spożycie mięsa drobiowego 7%, i kształtować się będzie na poziomie 13,4 mln ton.
Za 10 lat zjadać będziemy więcej kurczaków, kaczek, indyków, czy gęsi o 5%, średnio zjemy 22,8 kg drobiowego mięsa wobec 21,7 kg w 2014 roku. Zwiększy się również w UE udział drobiu w spożyciu mięsa ogółem do 32%. W ubiegłym roku w Polsce konsumpcja drobiu szacowana była na 26,9 kg na osobę, a udział drobiu w spożyciu mięsa wynosi 38%.
UE w najbliższym dziesięcioleciu umocni się na pozycji eksportera netto drobiowego mięsa. Przewiduje się że, światowy popyt importowy utrzyma się na wysokim poziomie, co sprzyjało będzie wywozowi z UE. Unijny eksport drobiu zdaniem ekspertów, będzie dotyczył głównie elementów niższej jakości czyli np. skrzydełek, nóżek, łapek, które trudniej sprzedać w krajach Wspólnoty.
Eksport drobiu do roku 2024 zwiększy się o 24% do 1,6 mln ton. Odbiorcami tego mięsa będą kraje Bliskiego Wschodu, afrykańskie głównie Beninu i Ghany, oraz azjatyckie zwłaszcza Hongkongu i Chin. Utrzyma się również wysoki popyt na drób ze strony Arabii Saudyjskiej.
Nadal Unia będzie importowała drób. Prawdopodobnie od tego roku nastąpi stopniowy wzrost przywozu tego mięsa do 1 mln ton w 2018 roku. W ciągu 10 lat przywóz drobiu zwiększy się o 32%. Sprzyjać temu będą wzrosty produkcji u głównych dostawców - w Tajlandii i Brazylii.

promowane
wiadomości rolnicze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)