Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA zagroziły przywróceniem ceł na niektóre produkty Unii Europejskiej

47
Podziel się:

USA zagroziły przywróceniem ceł na niektóre produkty Unii Europejskiej - podała w piątek AP. Jest to forma nacisku, by UE zniosła ograniczenia w imporcie amerykańskiej wołowiny.

USA zagroziły przywróceniem ceł na niektóre produkty Unii Europejskiej
(Gina Sanders)

Biuro Przedstawiciela Handlowego USA (USTR) zagroziło przywróceniem ceł na sprowadzane do Stanów Zjednoczonych z Unii Europejskiej trufle, ser Roquefort i inne towary. Ma być to forma nacisku na władze UE, której efektem ma być zniesienie zakazu sprowadzania na rynki państw Unii amerykańskiej wołowiny z hodowli, w których stosuje się hormony.

"Unijne władze tłumaczą utrzymanie zakazu obawą o zdrowie swych obywateli. Natomiast Stany Zjednoczone postrzegają zakaz jako nieuczciwą barierę handlową, która uniemożliwia sprzedaż na unijne rynki większości amerykańskiej wołowiny" - podaje AP.

Konflikt o wołowinę zaczął być kwestią sporną w relacjach transatlantyckich w 1988 roku, kiedy Unia Europejska, w obawie o zdrowie obywateli, zakazała sprowadzania wołowiny z hodowli, gdzie stosuje się hormony stymulujące wzrost bydła. W 1996 roku kraje najbardziej dotknięte zakazem importu, czyli Stany Zjednoczone i Kanada, zakwestionowały go na forum Światowej Organizacji Handlu (WTO), a następnie nałożyły sankcje handlowe na produkty pochodzące z UE o wartości odpowiednio 116,8 mln dolarów amerykańskich i 11,3 mln dolarów kanadyjskich rocznie - wynika informacji opublikowanych na stronie Parlamentu Europejskiego.

Sankcje te ograniczyły europejski eksport i doprowadziły do spadku udziału unijnych producentów w globalnym rynku. Ucierpieli na tym, m.in. wytwórcy produktów mięsnych pochodzenia wołowego i wieprzowego, serów Roquefort, czekolady, soków, dżemów i świeżych trufli.

W maju 2009 roku Komisja Europejska wynegocjowała z rządem USA porozumienie zakładające stopniowe łagodzenie amerykańskich sankcji na produkty europejskie oraz stopniowy wzrost kontyngentu taryfowego na wysokiej jakości wołowinę, wolną od ingerencji hormonalnej. Stany Zjednoczone podjęły decyzję o uchyleniu sankcji z europejskich produktów w maju 2011 roku.

Według informacji Parlamentu Europejskiego oznaczało to dla Włoch możliwość "eksportowania produkcji o wartości ponad 99 mln dolarów, dla Polski - 25 mln dolarów, Grecji i Irlandii po 24 mln dolarów, Niemców i Danii po 19 mln dolarów, Francji - 13 mln dolarów oraz Hiszpanii - 9 milionów dolarów".

Zdaniem amerykańskich władz, jak napisała AP, porozumienie z 2009 roku nie przynosi pożądanych efektów. "Nie ma wątpliwości, że amerykańskie produkty wołowe są bezpieczne" - powiedział cytowany przez AP członek Izby Reprezentantów z Komisji ds. Rolnictwa Collin Peterson. Dodał, że spór ten trwa już od 20 lat, czyli "stanowczo zbyt długo".

Według AP konfliktowi temu powinna położyć ostatecznie kres umowa handlowa Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP), jednak negocjacje w sprawie jej podpisania utknęły w martwym punkcie. "Czas podjąć konkretne działania" - czytamy w komunikacie USTR, na który powołuje się AP.

Opr. Izabela Trzaska

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(47)
Bogusława
7 lat temu
276szkoda słów na takie pisanie, lepiej zgarnąć świeżaki dla dzieciaków, najlepszy prezent na swieta, tylko 5000 sztuk, ow.ly/hFLD307jvdj, sama radość!
JANKRY1989
7 lat temu
Czy jednego nie możecie zrozumieć, że Polskie wyroby wędzone, kiełbasy, szynki są rakotwórcze, a zdrowe są tu w Niemczech parówki w słoikach, puszkach zalane wodą wędzoną, tylko że od tej zdrowej żywności, zwierzęta jak psy, koty kończą życie z powodu raka a ludzie to wylew, zawał, rak
JANKRY1989
7 lat temu
Bogaci między sobą zawsze się dogadają, a Polska ma tyle do gadania co żyd za okupacji
mis
7 lat temu
Niech sami jedzą ten syf. Wystarczy popatrzeć jak oni wyglądają... tuczniki na dwóch nogach
ciekawy jasio
7 lat temu
pozwolcie im Przecierz bedzie duzo drozsze Oni wiecej zarabiaja wiec wiecej musza placic za produkt No i transport tez kosztuje Polska wolowina bedzie duzo tansza ,czy sie myle ? MY tania sila robocza tansze place skladki wiec i tansza wolowinka Chyba nie moze wyjsc innaczej
...
Następna strona