Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Sebastian Ogórek
|

Ustawa o łączeniu agencji rolnych. Teraz tylko podpis prezydenta

45
Podziel się:

Ustawa o łączeniu agencji rolnych czeka już tylko na podpis prezydenta. To przez nią powołany zostanie Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Ma on łączyć kompetencje Agencji Rynku Rolnego oraz Agencji Nieruchomości Rolnych.

Ustawa o łączeniu agencji rolnych. Teraz tylko podpis prezydenta
(PublicDomainImages / Pixabay (CC0 Public Domain))

Ustawa o łączeniu agencji rolnych czeka już tylko na podpis prezydenta. To przez nią powołany zostanie Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Ma on łączyć kompetencje Agencji Rynku Rolnego oraz Agencji Nieruchomości Rolnych.

Zmiany mają przynieść oszczędności budżetowe, gdyż liczba agencji rolnych będzie zredukowana z trzech do dwóch. Szef resortu rolnictwa Krzysztof Jurgiel przypomina, że KOWR rozpocznie działalność 1 września. Do tego czasu zostaną prowadzone prace organizacyjne.

-W ciągu tygodnia od wejścia ustawy w życie musimy powołać pełnomocnika, który dokona czynności umożliwiających powołanie nowej instytucji. Do tego czasu mamy okres przejściowy, w którym pełnomocnik musi rozwiązać sprawy pracownicze, informatyczne i inne wynikające z bieżącego funkcjonowania agencji" - tłumaczy minister rolnictwa.

Ustawę o powołaniu KOWR w tym tygodniu przyjął Senat. Obok KOWR, drugim funkcjonującym podmiotem będzie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Projekt zmian nie wszystkim się podoba. Jak pisaliśmy w WP money, de facto nadaje on agencji rolnej uprawnień jak w przypadku służb specjalnych, przy jednoczesnych niskich wymaganiach wobec dyrektorów oddziałów terenowych. Eksperci twierdzą, że ustawa rodzi także ryzyko destabilizacji systemu wsparcia rolników.

Do sposobu, trybu i tempa łączenia ANR i ARR w nową instytucję ze sceptycyzmem podchodzi NZZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych, która we wrześniu podjęła uchwałę o odrzuceniu projektu ustawy w takim kształcie.

"Zaproponowane działania i perturbacje mogą doprowadzić do paraliżu instytucjonalnego i niewykonania na czas powierzonych zadań, co może odbić się niekorzystnie na rolnikach i gospodarstwach rodzinnych" - ostrzegają związkowcy. Jak wyjaśniają, dotyczy to między innymi kwestii wstrzymania sprzedaży państwowej ziemi rolnej, a nowe zasady, wynikające z tych zmian zaczęła wdrażać ANR.

Nie wszyscy jednak podchodzą tak krytycznie.

- Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa będzie miał znikomy wpływ na rynki rolne, ponieważ unijne przepisy skutecznie ograniczają interwencję państw członkowskich w rolnictwie - mówił WP money Marcin Wroński, prezes Instytutu Rozwoju Rolnictwa im. W. Grabskiego.

- Nie jest to dobre, ponieważ często nie możemy pomóc naszym rolnikom, a oni oczekują tego od rządu - zaznacza. Jak podkreśla Wroński, Polska wieś przez ostatnie 15 lat bardzo zmieniła się pod względem specyfiki produkcji czy liczby gospodarstw. - Wydaje mi się, że muszą za tym iść też zmiany w administracji - stwierdza. - Czy będą one korzystne, czas pokaże. Ja mam nadzieję, że tak - mówi.

ustawa o KOWR

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(45)
hORnET
7 lat temu
podpisze bez czytania - mogę sie założyć
Normalny
7 lat temu
dziady kalwaryjskie
filkary
7 lat temu
wszystko zepsuć.stworzyć nowe instytucje potworki i zatrudnić kumów i pociotków. jakoś nie widać żeby ten ospały minister jezdził gdziekolwiek w sprawie eksportu produktów rolnych,załatwiał jakieś kontrakty lub cokolwiek dla rolników on siedzi na d oo pie podsypia i psuje wszystko czego się tknie.
starzy_1
7 lat temu
I w ten sposób następne miejsca do obsadzenia przez pisiewiczów.
jureks
7 lat temu
przy okazji, zróbcie coś z tym wylewaniem gnojowic na pola w bliskim sąsiedztwie zabudowań,pomstwa do nieba
...
Następna strona