Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ustawa o organizacji rynku rybnego. Sejm chce jej nowelizacji

0
Podziel się:

Sejmowa komisja rolnictwa i rozwoju wsi poparła w czwartek projekt nowelizacji ustawy o organizacji rynku rybnego. Zmiany mają m.in. ustanowić mechanizm interwencji na rynku rybnym, co ma przyczynić się do zwiększenia jego stabilności oraz wzrostu rentowności.

Ustawa o organizacji rynku rybnego. Sejm chce jej nowelizacji
(Konrad Żelazowski/Wirtualna Polska)

Będą nowe mechanizmy interwencji na rynku rybnym - tak przynajmniej chce sejmowa komisja rolnictwa i rozwoju wsi. Ta poparła w czwartek projekt nowelizacji ustawy o organizacji rynku rybnego. Zmiany mają m.in. ustanowić mechanizm interwencji na rynku rybnym, co ma przyczynić się do zwiększenia jego stabilności oraz wzrostu rentowności.

Wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke tłumaczył posłom, że projekt ma pomóc w ochronie krajowego i unijnego rynku ryb, a także pomóc w identyfikacji kraju pochodzenia produktów rybnych.

Uczestniczący w posiedzeniu komisji przedstawiciele Zrzeszenia Rybaków Morskich wnioskowali o uściślenie definicji tzw. centrów pierwszej sprzedaży. Chcieliby, aby był to obiekt budowlany, spełniający odpowiednie wymogi weterynaryjne do sprzedaży żywności. Ich zdaniem pomogłoby to wyeliminować szarą strefę w handlu rybami. Drugie czytanie projektu w Sejmie ma odbyć się za dwa tygodnie.

Zmiany w ustawie, zdaniem autorów, głównie służą dostosowaniu polskich przepisów do prawodawstwa Unii Europejskiej, odnoszącego się do wspólnej polityki rybołówstwa oraz wspólnej organizacji rynków produktów rybołówstwa i akwakultury. Odnoszą się także do unijnego rozporządzenia ustanawiającego wspólnotowy system zapobiegania nielegalnym, nieraportowanym i nieuregulowanym połowom.

W projekcie zaproponowano nowe zasady wprowadzania do obrotu produktów rybołówstwa pochodzących z państw trzecich. To także ma pozwolić skuteczniej eliminować produkty pochodzące z połowów prowadzonych bezprawnie.

Przygotowując projekt MRiRW wskazywało na konieczność zapewnienia wykonalności przepisów nowych rozporządzeń Unii Europejskiej, wprowadzonych w związku z reformą Wspólnej Polityki Rybołówstwa i organizacji rynków produktów rybołówstwa i akwakultury.

Wspólna polityka rybołówstwa (WPRyb) ustanawia zasady zarządzania europejskimi flotami rybackimi i ochrony zasobów rybnych. Ma zapewniać rybakom wszystkim państw UE równy dostęp do wód i łowisk, i umożliwiać pracę w warunkach uczciwej konkurencji.

Czytaj więcej w Money.pl
Gigantyczne oceanaria, które musisz zobaczyć Fenomenalne zdjęcia podwodnego świata.
Nowe przepisy dot. handlu niektórymi rybami Eksperci szacują, że co roku odławianych jest około stu milionów rekinów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)