Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Polsce ceny jabłek rosną

0
Podziel się:

Analitycy BGŻ oceniają, ceny deserowych jabłek w Polsce w marcu nadal pozostawały w tendencji wzrostowej. Cena jabłek do konsumpcji bezpośredniej w ostatnim...

W Polsce ceny jabłek rosną

Analitycy BGŻ oceniają, ceny deserowych jabłek w Polsce w marcu nadal pozostawały w tendencji wzrostowej. Cena jabłek do konsumpcji bezpośredniej w ostatnim tygodniu marca to 1,07 zł/kg i była o 35% wyższa niż przed miesiącem.
To pierwszy raz w tym sezonie, gdy cena średnia jabłek w skupie kształtowała się na poziomie wyższym niż 1,00 zł. W marcu dynamika wzrostu cen wyraźnie przyspieszyła porównując do stycznia i lutego tego roku. Notowana w trzeciej dekadzie marca cena jabłek, była o 18,1% niższa niż rok temu, natomiast jeszcze miesiąc wcześniej 26 - 27 lutego kształtowała się na poziomie o 43% niższym w relacji rok do roku.
Przyczyną takiego wzrostu cen może być zwiększony eksport jabłek z kraju, jak również zmniejszenie ich podaży przez wycofanie z Polski części produkcji. Z drugiej strony, jednym z czynników wzrostów może być powstrzymanie się ze sprzedażą jabłek przez niektórych producentów którzy liczyli na dalszy wzrost cen.
Na rynkach hurtowych jeśli chodzi o ceny, można było również odnotować duże wzrosty. Największą dynamiką w minionych tygodniach charakteryzowały się ceny jabłek z odmian Golden Delicious oraz Gala. Jak wynika z danych opublikowanych przez Ministerstwo Rolnictwa średnio w marcu ceny zwiększyły się odpowiednio o 22% oraz 32% w stosunku do przeciętnej ceny w lutym br. Ceny jabłek odmiany Idared na wybranych rynkach hurtowych wzrosły w tym okresie o 18% do 1,18 zł/kg.
W przypadku Golden Deliciousa oraz Gali przyczyną takich wzrostów może być również szybki spadek zapasów w europejskich krajach. Na początku bieżącego roku silnie wzrosła sprzedaż właśnie tych jabłek - głównie za przyczyną zwiększonego eksportu do krajów Francji, Afryki Północnej oraz Włoch.

promowane
wiadomości rolnicze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)