Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wpływ barwników w żywieniu drobiu

0
Podziel się:

Tajemnicą nie jest, że wybieramy jaja o intensywnie wybarwionych żółtkach, podobnie się ma np. coraz chudsze mięso wieprzowe (w stosunku do ubiegłych lat),...

Wpływ barwników w żywieniu drobiu

Tajemnicą nie jest, że wybieramy jaja o intensywnie wybarwionych żółtkach, podobnie się ma np. coraz chudsze mięso wieprzowe (w stosunku do ubiegłych lat), również coraz częściej chcemy, aby towary pochodziły od zadowolonych oraz korzystających do woli z wybiegów zwierząt.
Z ostatnim czynnikiem poniekąd wiąże się pożądana barwa żółtka, ptaki korzystające z naturalnych dobrodziejstw mają bowiem dostęp do naturalnych źródeł barwnika tj. owady, zielone części roślin, płatki kwiatów nagietka czy aksamitki. Zwierzęta utrzymywane w fermowych warunkach nie mają takiej możliwości, więc aby osiągnąć efekt pomarańczowego żółtka do mieszanki paszowej należy dodać pigment.
Do barwników naturalnego pochodzenia należą ksantofile takie jak; luteina ,zeaksantyna, , kryptaksantyna, oraz karoteny. Korzystny wpływ na intensywny kolor żółtka ma marchew, im mocniej zabarwiony korzeń, tym więcej pigmentu w roślinie. Dynia, oraz bardzo popularna w żywieniu drobiu kukurydza nadają odcień pomarańczowy, dużo pigmentu zawiera również papryka czerwona i pomidor. Dużo barwników mają także zioła i susze z zielonek, jednak ich udział w dawce dla drobiu jest ograniczony ze względu na zawartość włókna.
Do pasz dla niosek, w celu osiągnięcia zamierzonego efektu dodaje się syntetyczne barwniki: czerwony, żółty czy różowy przykładowo astaksantynę, kantaksantynę i ester etylowy kwasu beta-apo-8-karotenowego (należących do grupy karotenoidów), czy naturalne barwniki stosowane pod postacią ekstraktów o wysokiej koncentracji. W formie takiej bowiem łatwiej je przechowywać, precyzyjnie odmierzać oraz mieszać z materiałem paszowym (0.01 - 0.05 kg/dt paszy). Długi czas magazynowania pasz, wilgotność, wysoka temperatura oraz dostęp powietrza sprawiają, że barwniki mogą ulec rozkładowi.
Dodatek barwników nie jest bez znaczenia również w żywieniu rzeźnych kurcząt, dzięki nim skóra brojlerów nabiera pożądanego przez konsumentów żółtego koloru.
Aby ocenić barwę żółtka stosuje się 15 stopniową skalę La Rochea (od koloru bardzo jasnego po ciemny czerwony), dzięki syntetycznym barwnikom dodawanym do paszy uzyskać można 12, jest to zadowalający stopień wybarwienia materiału.

promowane
wiadomości rolnicze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)