Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wsparcie dla rolników. Unia przeznaczy 125 mln euro

0
Podziel się:

- Te działania mają zmniejszyć podaż produktów tak, aby uniknąć spadku cen do poziomów kryzysowych - powiedział rzecznik Komisji Europejskiej Roger Waite.

Wsparcie dla rolników. Unia przeznaczy 125 mln euro
(PAP/Rafał Guz)

Zgodnie z zapowiedziami, rolnicy dotknięci przez rosyjskie embargo dostaną unijne wsparcie. Sektory objęte pomocą obejmują m.in. ogórki, pomidory, paprykę, marchewkę, kalafiory, białą kapustę, jabłka i gruszki.

Unijne fundusze będą przeznaczone na wycofanie produktów z rynku - głównie w celu bezpłatnej dystrybucji - a także na rekompensaty za zaniechanie zbiorów lub wczesne zbiory wtedy, gdy dane owoce lub warzywa nie są jeszcze dojrzałe, przez co nie trafią w ogóle na rynek.

- _ Te działania mają zmniejszyć podaż produktów tak, aby uniknąć spadku cen do poziomów kryzysowych _ - powiedział rzecznik Komisji Europejskiej Roger Waite. Nie wiadomo jeszcze, jak 125 milionów euro zostanie rozdzielonych między poszczególne kraje i poszczególne sektory. - _ Będzie to zależało od rodzaju produktu, jego ilości oraz rozwoju sytuacji na rynku _ - dodał Waite.

Decyzja wymaga jeszcze formalnego przyjęcia, ale bez względu na to, kiedy to się stanie, nowe fundusze będą obowiązywać od 18 sierpnia do końca listopada. Jednocześnie Komisja Europejska nie wyklucza dalszych działań ws. pomocy dla rolników w obliczu rosyjskiego embarga. W piątek po raz kolejny mają się spotkać przedstawiciele państw członkowskich, by omówić sytuację na rynku.

_ To bardzo dobra wiadomość także dla polskiej gospodarki _ - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Wołos z TMS Brkoers. Każdy napływ pieniądza do polskiej gospodarki, który nie był wcześniej spodziewany poprawi na pewno jej rentowność. Zapewne zahamuje też plany związanie ze zmniejszeniem produkcji, czy wręcz jej całkowitym wyhamowaniem, dodał ekspert.

Trzeba pamiętać, że nadzwyczajne środki trafią do wszystkich krajów Unii Europejskiej i skierowane są do konkretnej grupy producentów bez względu na to, czy należą do organizacji producenckich czy nie.

Dla całej gospodarki nie są to duże pieniądze, natomiast dla poszczególnych sektorów znaczące. Gdyby dzięki tym pieniądzom w jakoś sposób udało się pozyskać nowe rynki zbytu, byłoby to na pewno jeszcze bardziej rozwojowe w dłuższym okresie czasu - podkreślił Marek Wołos.

wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)