Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowe zasady sprzedaży ziemi. Tak handluje teraz ANR

23
Podziel się:

Agencja Nieruchomości Rolnych zaplanowała na ten rok sprzedaż 21 tys. hektarów ziemi, do końca lipca sprzedała ok. 17 tys. ha. Są to głównie transakcje, które zostały zawarte przed 20 listopada ubiegłego roku - poinformowało w środę biuro prasowe Agencji.

Nowe zasady sprzedaży ziemi. Tak handluje teraz ANR
(PAWEL SKRABA/REPORTER)

Od 1 maja br. obowiązują przepisy ustawy wstrzymujące na 5 lat sprzedaż ziemi należącej do Skarbu Państwa. Jednak faktycznie sprzedaży ziemi nie było już wcześniej. Została ona wstrzymana 20 listopada 2015 r. na podstawie decyzji ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela.

Jak podkreśla ANR, podstawową formą użytkowania państwowych gruntów stała się długoletnia dzierżawa. W tym roku Agencja chce wydzierżawić ok. 100 tys. hektarów, w pierwszym półroczu wydzierżawiła 50 tys. ha.

W bieżącym roku Agencja ma zaplanowaną sprzedaż na poziomie prawie 21 tys. ha. Do końca lipca sprzedała już prawie 17 tys. ha, wykonując ponad 80 proc. rocznego planu sprzedaży. Jak wyjaśnia ANR, "większość transakcji na sprzedaż (głównie w drodze pierwszeństwa w nabyciu) została zawarta jeszcze w ubiegłym roku przed 20 listopada, tj. przed decyzją o wstrzymaniu sprzedaży gruntów rolnych, natomiast umowy zostały podpisane w tym roku".

Najwięcej gruntów rolnych sprzedano w oddziałach w Poznaniu (3,5 tys. ha), Gorzowie Wlkp. (2,7 tys. ha) i Olsztynie (2,1 tys. ha). Natomiast najmniej sprzedano w oddziałach Agencji w Opolu (400 ha) i Rzeszowie (800 ha).

W 2015 r. ANR sprzedała 76,6 tys. gruntów rolnych; najwięcej w województwie zachodniopomorskim - ok. 11,5 tys. ha, dolnośląskim - 10,2 tys. ha oraz wielkopolskim i warmińsko-mazurskim - po 9,5 tys. ha. W 2014 r. sprzedano ponad 120 tys. hektarów ziemi.

Na mocy przepisów obecnie Agencja może sprzedawać nieruchomości rolne jedynie w dwóch przypadkach: gdy położone są w granicach specjalnych stref ekonomicznych lub ich powierzchnia nie przekracza 2 ha. Nabywca ziemi przez 15 lat nie może jej sprzedać i ma obowiązek osobistego gospodarowania na niej.

Od początku swojej działalności, tj. od 1992 r., Agencja przejęła łącznie do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa 4,7 mln ha. Obecnie w zasobie jest trochę ponad 1,4 mln ha, w tym ponad 1,2 mln ha jest w dzierżawie, a ok. 250 tys. ha czeka na sprzedaż lub inne zagospodarowanie.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(23)
janusz
8 lat temu
Jurgiel możesz mnie zrobić loda ....jesteś burakie nie mającym zielonego pojęcia o handlu.....jestem rolnikiem i jak będę chciał sprzedać ziemię to i tak ją sprzedam...
jan623
8 lat temu
A ile ha kupili księdzy ,proboszczy i biskupy?
Rob
8 lat temu
Jeśli dobrze pamiętam nowe przepisy są prawie takie same jak w Danii. Czyli co, Duńczycy są głupi, doprowadzają handel ziemią do ruiny? Gdyby przepisy były liberalne biedne Pomorze, Mazury byłyby w rękach Niemców lub bogatych Rosjan, a nie Polaków, zwłaszcza że dla Niemców polskie ceny są śmiesznie niskie.
marzi1958
8 lat temu
"Nowe zasady handlu ziemią" - to po prostu nabijanie portfela biznesmenom kościelnym!!!- to oni a nie ANR czy rolnicy najlepiej na tym zarabiaja!!! Szkoda , że W. Kosiniak -Kamysz zajmuje się wszystkim tylko nie tym!!!!
zigor
8 lat temu
Nie pozwólcie ruszyć sądownictwa bo nie podniesiemy się. Pisiaki oddadzą wszystko co mają za złe decyzje które między innymi doprowadzą wkrótce do zapaści inwestycji w rolnictwie ze względu na ingerencję w prawo własności, politykę prowadzącą do utraty dopłat i szykowane prawo wodne. Wiatraki już stoją, wymiana przygraniczna stoi, konie z Janowa - spore straty, spółki zbrojeniowe - obecnie zastój a za chwilę zapaść. W 2017 grozi nam zapaść finansowa przez nierozsądną i nielogiczną politykę pis.
...
Następna strona