Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zanieczyszczenie i konieczności rekultywacji polskiej ziemi

0
Podziel się:

Zanieczyszczone i zdegradowane ziemie wydają mniej urodzaje plony. Gleby są zanieczyszczane pod wypływem chemicznym, mechanicznych i biologicznym. Proces...

Zanieczyszczenie i konieczności rekultywacji polskiej ziemi

Zanieczyszczone i zdegradowane ziemie wydają mniej urodzaje plony. Gleby są zanieczyszczane pod wypływem chemicznym, mechanicznych i biologicznym. Proces dalszej degradacji polskich ziem mogą powstrzymać zabiegi agrotechniczne polegające m.in. na wprowadzeniu do warstw ziemi próchnicy.

Źródła zanieczyszczeń polskich ziem

Polskie ziemie i grunty zanieczyszczone są przez pierwiastki promieniotwórcze, związki chemiczne i mikroorganizmy. Najpowszechniejsze zanieczyszczenia to związki organiczne - detergenty i pestycydy, sole: siarczany, azotany i chlorki oraz metale ciężkie: ołów, rtęć czy miedź. Źródłem zanieczyszczeń są ścieki, pyły i odpady wytwarzane przez przemysł. Zanieczyszczenia dostają się do gleby także przez niewłaściwą działalność rolniczą - nadmierne stosowanie chemicznych nawozów. Znaczne ilości zanieczyszczeń zlokalizowane są w obrębie dróg i autostrad. Ziemia w tych okolicach jest zwykle silnie zasolona. Poważnym źródłem zanieczyszczeń polskiej gleby są także ścieki, przez które w warstwach ziemi znajdują się chorobotwórcze mikroorganizmy i detergenty. Skutkiem zanieczyszczonej gleby są mniej urodzajne plony. Rośliny są bardziej podatne na choroby i szkodniki i zawierają mniej cennych dla zdrowia właściwości.

W jaki sposób możemy rekultywować polskie ziemie?

Rekultywowanie ma na celu przywrócenie dawnej funkcji biologicznej i wartości użytkowej gleb. Odpowiednie zabiegi agrotechniczne mogą powstrzymać dalszą degradację. Do takich praktyk należy wprowadzenie w warstwy ziemi próchnicy - istoty żyzności gleby. Próchnica ma pozytywny wypływ na tworzenie się wodoodpornej struktury gleb i korzystnych warunków termicznych i wodno-powietrznych. Poprawia zdolności sorpcyjne. Źródłem próchnicy jest np. otrzymywany z przetworzonych odpadków kompost. Nawóz jest bezpieczny dla każdego rodzaju roślin i nie ryzykuje przenawożeniem. Można go uzyskiwać samodzielnie lub kupić gotowy biomateriał w sklepie ogrodniczym. Produkcją kompostu zajmuje się m.in. Ziemia Polska - firma, która wytwarza kompost z odpadków komunalnych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)