Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Żeglarstwo śródlądowe

0
Podziel się:

Żeglarstwo jest wspaniałą dyscypliną sportową. Zapewne każdy zdaje sobie sprawę z tego, że w dawnych czasach żeglarstwo nie służyło jednak sportowi, turystyce...

Żeglarstwo śródlądowe

Żeglarstwo jest wspaniałą dyscypliną sportową. Zapewne każdy zdaje sobie sprawę z tego, że w dawnych czasach żeglarstwo nie służyło jednak sportowi, turystyce czy rekreacji, a było ważnym i nieraz jedynym możliwym sposobem na transport towarów.

Żeglarstwo jest wspaniałą dyscypliną sportową. Zapewne każdy zdaje sobie sprawę z tego, że w dawnych czasach żeglarstwo nie służyło jednak sportowi, turystyce czy rekreacji, a było ważnym i nieraz jedynym możliwym sposobem na transport towarów. Obecnie, aby interesować się żeglarstwem i spędzić nieco czasu pod żaglami wcale nie trzeba być sportowcem i brać udział w regatach. W tej chwili bowiem żeglarstwo jest coraz to bardziej popularną formą turystyki oraz rekreacji.

Można dokonać różnych klasyfikacji żeglarstwa. Przede wszystkim dzieli się je na żeglarstwo śródlądowe oraz morskie. Jak już same nazwy wskazują, żeglarstwo morskie można uprawiać na otwartym morzu, z kolei żeglarstwo śródlądowe uprawia się głównie na jeziorach i rzekach. Absolutnie idealnymi zakątkami do uprawiania żeglarstwa śródlądowego (zarówno tego o charakterze turystycznym jak i sportowym) są Warmia i Mazury, gdzie można znaleźć całe mnóstwo malowniczych, ogromnych jezior.

Dzięki sieci kanałów mazurskich, których budowa rozpoczęła się już w XIX wieku, nie jesteśmy ograniczeni do żeglowania po tylko jednym wybranym jeziorze, bowiem możemy przepływać poprzez owe kanały z jednego jeziora na kolejne. Znajdziemy liczne bardzo atrakcyjne turystycznie miejscowości, w których nad jeziorami znajdują się przystanie. Jako bazę warto wybrać przykładowo Giżycko, które uznawane jest przez wielu za stolicę żeglarstwa w Polsce. Wycieczkę drogą wodną można rozpocząć stąd zarówno na jeziorze Niegocin jak i Kisajno. Z Niegocina można przedostać się na Kisajno poprzez Kanał Giżycki i przy okazji obejrzeć zabytkowy zamek krzyżacki i słynny na całą Europę most obrotowy. Samo Kisajno zaś połączone jest z jeziorem Tajty poprzez Kanał Piękna Góra.

Warto zatrzymać się także w Mikołajkach, skąd można popłynąć z Jeziora Mikołajskiego na Jezioro Nidzkie, Bełdany czy Śniardwy, które są największym polskim jeziorem. Z Mikołajek warto popłynąć przykładowo do Pisza. Jest to doskonała propozycja zwłaszcza dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z żeglarstwem, bo szlak jest stosunkowo krótki (około 25 kilometrów) i łatwy do pokonania, a przy tym wyjątkowo malowniczy. Fani żeglarstwa na pewno nie będą się nudzić w Iławie, gdzie można pożeglować na Jezioraku będącym najdłuższym polskim jeziorem. W tej okolicy warto pomyśleć także nad noclegiem gdzie z pomocą przychodzi nam hotel w Miłomłynie, którego ofertę znajdziecie tutaj: http://www.milomlynzdroj.pl/pl/vital-spa/pakiety-vital-spa. Warto zaznaczyć, że Miłomłyn znajduje się na trasie szlaku Kanału Elbląskiego - najdłuższego szlaku żeglownego w Polsce.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)