Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmienik lucernowiec

0
Podziel się:

Rząd: pluskwiaki

Zmienik lucernowiec

Rodzina: tasznikowate

Występowanie

Szkodnik znany jest w całej Europie. W Polsce występuje powszechnie. Zmienik jest owadem polifagicznym. Na warzywach nasiennych szkodnik ten zaczyna żerować od trzeciej dekady czerwca. Występuje również na fasoli. Próg zagrożenia dla fasoli to dwa osobniki na m pola.

Morfologia

Owad dorosły, długości 4,5-6,5 mm (samice są zwykle większe od samców), ma ciało barwy zmiennej: zielonkawożółtej, szarobrunatnej lub czerwonobrązowawej, na stronie grzbietowej widoczny charakterystyczny jasny trójkąt, przedplecze punktowane, tarczkę z przodu z poprzecznymi bruzdami. Larwa jest podobna do owada dorosłego, ale mniejsza, bezskrzydła lub z zaczątkami skrzydeł, barwy zielonkawej z ciemnymi plamkami na stronie grzbietowej

Szkodliwość

Larwy i dorosłe owady żerują na liściach, pąkach kwiatowych, kwiatach i zawiązkach owoców. Najistotniejsze szkody wyrządza, atakując rośliny w fazie kwitnienia i zawiązywania owoców. Zmieniki znacznie obniżają produkcję nasion wielu gatunków roślin uprawnych.

**

Rozwój**

Zimują owady dorosłe w zeschłych liściach, ściółce zadrzewień śródpol­nych, lasów liściastych, zagajników itp. Wczesną wiosną przenoszą się na rośliny żywicielskie i wysysają soki z młodych tkanek. Po tym okresie samice składają jaja w pędach wielu roślin, w tym również chwastów. Po 2-3 tygod­niach wylęgają się larwy i żerują na roślinach rosnących w sąsiedztwie. W połowie lipca pojawiają się owady dorosłe. Samice składają jaja w drugiej połowie lipca i w sierpniu, dając początek nowemu pokoleniu. W tym samym roku następuje pełny rozwój drugiego pokolenia.

Źródła:

www.tani-antykwariat.pl

www.leksykonsadowniczy.pl

www.hortplant.pl

Górski R., Romankow W. (1996): Przegląd badań nad występowaniem, biologią i szkodliwością zmienika lucernowca (Lygus rugulipennis Popp.)

Opracowała Marta Fosińska

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)