Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zwrot podatku VAT dla rolników

1
Podziel się:

Rolnicy zobowiązani do zapłaty podatku od przychodów mogą zrobić to na dwa sposoby: stosując podatek liniowy lub płacąc ryczałt. Jak w obu przypadkach wygląda...

Zwrot podatku VAT dla rolników

Rolnicy zobowiązani do zapłaty podatku od przychodów mogą zrobić to na dwa sposoby: stosując podatek liniowy lub płacąc ryczałt. Jak w obu przypadkach wygląda kwestia podatku VAT? W jaki sposób starać się o zwrot VAT?

Wszelkie kwestie związane z podatkiem VAT dotyczą wyłącznie tych rolników, którzy kwalifikują się do płacenia podatku od przychodów. Są to między innymi ci, których działalność zalicza się do tzw.* działów specjalnych produkcji rolnej*, czyli zajmującymi się uprawami w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawami grzybów i ich grzybni, uprawami roślin "in vitro", fermową hodowlą i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnią drobiu, hodowlą i chowem zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, chowem i hodowlę dżdżownic, entomofagów i jedwabników, prowadzeniem pasiek oraz chów i hodowlę innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym, sprzedażą produktów gospodarki leśnej i łowieckiej, z wyjątkiem drewna okrągłego z drzew tropikalnych oraz bambusa, świadczeniem usług rolniczych, sprzedażą przetworzonych produktów rolnych (wędlin, mąki, pieczywa, sera, etc.).

Rolnicy rozliczający podatek od przychodu w formie ryczałtu są zwolnieni z opodatkowania VAT dostawy towarów oraz świadczenia usług (z wyjątkiem rolników, którzy na podstawie innych przepisów są zobowiązani do prowadzenia ksiąg rachunkowych). Co oznacza takie zwolnienie? Rolnik nie musi rejestrować się jako czynny podatnik VAT, nie wystawia faktur VAT, nie musi prowadzić ewidencji, nie musi składać deklaracji podatkowych.

Co zaś w przypadku, gdy rolnik ryczałtowy dokonuje dostawy swoich produktów dla czynnego podatnika VAT i dostaje od nabywcy fakturę VAT-RR? Wówczas faktura ta powinna zawierać oświadczenie o następującej treści: "Oświadczam, że jestem rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług". Na tej właśnie podstawie rolnik* ma prawo ubiegać się o zwrot podatku z tytuły nabywania niektórych produktów opodatkowanych VAT*.

Należy pamiętać o tym, że rolnik ryczałtowy ma prawo zrezygnować z takiej formy rozliczania się z urzędem skarbowym i po wypełnieniu odpowiednich deklaracji, może przejść na zasady ogólne. Po więcej informacji odsyłamy do działu o wskaźnikach podatkowych PIT, VAT i innych w dziale o wskaźnikach podatkowych serwisu abc-podatki.pl.

Rolnik rozliczający się za pomocą podatku liniowego (na zasadach ogólnych) a VAT

Rolnik, który zdecyduje się zostać czynnym płatnikiem VAT bierze na siebie takie obowiązki, jak: opodatkowanie sprzedaży towarów i usług zgodnie z właściwymi stawekami podatku VAT,* dokumentowanie sprzedaży fakturami VAT* spełniającymi wymagania ustawy o podatku od towarów i usług,* prowadzenia ewidencji zakupów i sprzedaży VAT, rozliczanie podatku VAT w terminowo składanych deklaracjach podatkowych, dokonywanie terminowych wpłat podatku. *Rolnik będący czynnym płatnikiem VATu zyskuje możliwość pomniejszania podatku należnego o podatek naliczony uwzględniony przy zakupie towarów lub usług.

Kiedy należy się zwrot VAT?

Zasada jest prosta: jeśli VAT ze sprzedaży jest większy od VATu z zakupu, należy odprowadzić podatek do urzędu skarbowego, natomiast jeżeli VAT ze sprzedaży jest mniejszy od VATu z zakupu, należy się nam zwrot podatku. Zwrot ten może być albo wypłacany rolnikowi na jego prośbę, albo może pełnić funkcję zaliczki na poczet kolejnych należności, jeśli takie się pojawią.* Bardzo ważną kwestią przy ubieganiu się o zwrot podatku VAT jest konieczność zachowania wszelkich faktur VAT*, zarówno wystawionych, jak i otrzymanych przez rolnika.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Lukasz
2 lata temu
Jak to jest możliwe że rolnik który ze sprzedaży z vatem nazbierał 1000zł vatu, i kupując maszynę gdzie vatu jest powiedzmy 3000zł to jeszcze dostanie zwort 2000zł? W normalnej działalności na vacie jest tak że jak ze sprzedaży mam vatu 1000zł to kupując coś gdzie vatu jest 3000zł to zwortu dostanę tylko jedynie 1000zł. Nie rozumiem tego? To wychodzi na to że jak maja przychód 100k netto i zakup za 100k netto to dostaną zwortu vatu 23%-5% ? Tak nie powinno być, bo by znaczyło że zawsze z tego wora Vatowskiego czerpią a nic nie oddają.