Money.plAgrobiznesBaza wiedzy rolniczej

Babka lancetowata

B C D G K M N O P R S Ś T W Z
Babka lancetowata
Babka lancetowata jest powszechnie spotykaną rośliną o właściwościach leczniczych. Określana jest mianem babki koniczynowej, ponieważ jest często spotykana w koniczynie lucernie. Bylina występuje powszechnie na całym obszarze klimatu umiarkowanego. W Polsce spotykana jest przede wszystkim na łąkach, trawnikach, zboczach i polanach Ze względu na jej szybkie rozprzestrzenianie przez wiele osób uważana jest za uciążliwy, trudny do wytępienia chwast. W rzeczywistości babka lancetowata posiada ogromną wartość zielarską, dzięki czemu wykorzystywana jest do produkcji preparatów leczniczych.

Charakterystyka babki lancetowatej

Babka rośnie na ziemiach lekkich i przewiewnych. Preferuje gleby czarnoziemne lub gliniasto-piaszczyste. W okresie kwitnienia pojawiają się pędy kwiatonośne, osiągające 40 cm wysokości.
Babka posiada charakterystyczne gładkie, ciemnozielone liście tworzące przyziemna rozetę. Od góry są zaostrzone, u nasady zwężają się w ogonek. Biały lub brunatnoróżowy kwiatostan zebrany jest w kłos. Babka lancetowata kwitnie od maja do sierpnia.

Właściwości i zastosowanie babki lancetowatej

Liście babki zawierają substancje śluzowe, garbniki, flawonoidy, sole mineralne (min.: potas, sód wapń, fosfor)kwasy mineralne i witaminy. Występowanie tych związków sprawia, że babka lancetowata posiada właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne ściągające, hamujące krwawienie, łagodzące obrzęki oraz przeciwskurczowe.
Napar z babki lancetowatej stosowany jest w przypadku nieżytu żołądka i jelit oraz przy skąpym wydzielaniu kwasu solnego lub w ogóle jego braku w przewodzie pokarmowym. Sok z babki działa powlekająco i wykrztuśnie. Babka ma również właściwości przeciwbiegunkowe oraz osłonowe i stosowana jest przy chorobach układu pokarmowego.Napary i odwary działają przeciwzapalnie niszcząc bakterie w jamie ustnej. Wyciągi z rośliny działają rozkurczająco na mięśnie gładkie dróg oddechowych. Stosowane są przeciwko kaszlowi chrypce i problemami z odkrztuszaniem. Roślina ta wykazuje działania przyśpieszające gojenie się ran i regenerację uszkodzonego nabłonka.


Kategoria: rośliny
Zobacz także
  • Mączlik

    Mączlik szklarniowy to jeden z najczęściej występujących szkodników roślin w szklarniach, a także w gospodarstwie domowym. Należy do rodziny pluskwiaków i nie osiąga zbyt dużych rozmiarów, prawie...

  • Roztocze

    Roztocze (Acari) to rząd pajęczaków o mikroskopijnych rozmiarach. Zamieszkują wszystkie strefy klimatyczne i łatwo dostosowują się do panujących warunków. Powstała również nauka zajmująca się...

  • Bluszczyk kurdybanek

    Bluszczyk kurdybanek jest rośliną należąca do rodziny jasnowatych. W Polsce najczęściej występuje w okolicach pól przez co traktowany jest jako chwast. W rzeczywistości jest to roslina mająca...

  • Tarcznik

    Tarcznik to szkodniki bytujące głównie na roślinach ozdobnych oraz użytkowych. Stanowią duże zagrożenie dla roślin. Są mikroskopijne, posiadają podłużne, nitkowate ciało. Do popularnych gatunków...

  • Pluskwiaki

    Pluskwiaki to owady o różnej długości ciała, mogą mieć od 0,5 mm do nawet 10 cm, najczęściej można je spotkać w środowisku wodnym i lądowym. Nie są bardzo groźne, jednak jeśli pojawią się na...

  • Sadzenie kanny
    Sadzenie kanny więcej

    Kanna, czyli inaczej paciorecznik należy do rodziny paciorecznikowatych. Do jej rodzaju zalicza się ok. 60 gatunków. Nasiona tej rośliny przypominają paciorki, stąd jej Polska nazwa.

    • Sadzenie chmielu
      Sadzenie chmielu więcej

      Chmiel należy do roślin z gatunku pnących. Występuje ok. 5 różnych odmian, które rosną w klimacie umiarkowanym. Chmiel jest bardzo popularny przez wzgląd na wykorzystanie jego szyszek do produkcji piwa.

      • Sadzenie czarnej porzeczki
        Sadzenie czarnej porzeczki więcej

        Porzeczka czarna to gatunek należący do rośliny agrestowatych. Jest to krzew, który zazwyczaj osiąga ok. 2m wysokości. Owoce czarnej porzeczki nadają się zarówno do spożycia od razu, jak i w formie przetworzonej. Ma duże właściwości lecznicze i jest bogata w witaminę C i PP.

        • Sadzenie pelargonii
          Sadzenie pelargonii więcej

          Pelargonie kwitną bardzo obficie i bardzo długo, zdobią balkony i nie są trudne w uprawie. Większość kwiatów pelargonii wytwarza olejki eteryczne, dzięki czemu roślina ma przyjemny zapach. Pelargonie należą do roślin balkonowych, nie lubią zbyt niskiej temperatury, dlatego na zimę należy je przenieść do pomieszczenia. Od maja, aż do jesieni zdobią nasze ogrody czy balkony.

Nazwa Cena Zmiana tyg.
6,60 PLN/kg 0,00%
3,75 PLN/kg 0,00%
563,33 PLN/t 0,00%
780,00 PLN/t 0,00%
708,93 PLN/t 0,00%
Nazwa Cena Zmiana 1m
84,34 cent/funt 0,00%
220,50 cent/funt 0,00%
155,95 cent/funt 0,00%
12,83 cent/cetnar 0,00%
  • ON
  • Pb95
  • Pb98
  • LPG
  • 6,67
  • 6,39
  • 6,99
  • 2,89

Źródło: www.e-petrol.pl/ | Ostatnia aktualizacja: 2024-03-13