Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
żniwa
31.08.2013 23:00

Przygotowanie maszyn rolniczych w okresie żniw

Mamy czas żniw. Aby przebiegły sprawnie i bez przykrych niespodzianek należy się do nich dobrze przygotować, a co najważniejsze właściwie przygotować maszyny....

Podziel się
Dodaj komentarz

Mamy czas żniw. Aby przebiegły sprawnie i bez przykrych niespodzianek należy się do nich dobrze przygotować, a co najważniejsze właściwie przygotować maszyny. Kombajny zbożowe podczas sezonu pracują na wysokich obrotach. Zdarza się , że pracują i dzień i noc. Jeżeli dobrze ich nie przygotujemy, mogą nas spotkać przestoje, co dla żadnego rolnika nie jest sprawą przyjemną.

##Oto jak można sprawnie przeprowadzić przegląd maszyny:

W kabinie sprawdzimy deskę rozdzielczą w tym wskaźniki, kontrolki. Następnie kontrolujemy pracę cięgieł i dźwigni i sprawdzamy luz układu kierowniczego. Ważne jest też sprawdzenie poprawności pracy hydrauliki i sprawność oświetlenia jezdnego. Ze względu na bezpieczeństwo operatora musimy w kabinie zakrytej, w której są filtry pyłków zbadać ich czystość. Zwróćmy uwagę jaki jest stan osłon gumowych na przepustach elektrycznych i dźwigniach. Należałoby również sprawdzić sprawność skrzyni biegów i układu hamulcowego.
Należy sprawdzić czy wszystkie pasy są na swoim miejscu i czy są odpowiednio napięte. Należy usunąć smar konserwujący z łańcuchów napędowych i również sprawdzić, czy są wystarczająco napięte, jeżeli nie, trzeba poprawić siłę naciągu. Następnie sprawdzamy czystość przenośników - ziarnowego i kłosowego. Należy wyczyścić sprzęgła przeciążeniowe, ocenić ich stopień wyeksploatowania i wyregulować napięcie sprężyn.

##Co ważne należy pozamykać wszystkie pokrywy i okienka przeglądowe.

Ważne jest nasmarowanie: przegubów, łożysk, sworzni i prowadnic czyli wszystkich węzłów ruchomych elementów konstrukcyjnych. Koniecznie należy sprawdzić czy wszystkie zawleczki są w odpowiednich miejscach i czy wszystkie śruby są dokręcone. Szczególną uwagę należy zwrócić na śruby, które mocowane są na przednim moście kadłuba, w układzie kierowniczym przy tylnym moście, przy tylnich i przednich kołach oraz przy wózku transportowym zespołu żniwnego.

Standardowo należy sprawdzić poziom olejów oraz płynów i uzupełnić w razie potrzeby. Ważne jest aby sprawdzić ciśnienie powierza w kołach.

Stosując powyższe zabiegi, unikniemy nieplanowanych przestojów w pracy, a nasze żniwa przebiegną szybko, pomyślnie i co najważniejsze bezawaryjne

Tagi: żniwa, maszyny, przegląd, AgroPorady, promowane
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz