Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
60 tys. zł za zaprzestanie hodowli, 100 tys. zł na firmę. Pomoc dla rolników na terenach objętych ASF

60 tys. zł za zaprzestanie hodowli, 100 tys. zł na firmę. Pomoc dla rolników na terenach objętych ASF

Fot. MICHAL KOSC/REPORTER

Rolnicy z terenów objętych afrykańskim pomorem świń (ASF), którzy zdecydują się na zaprzestanie chowu świń, otrzymają pomoc 60 tys. zł oraz będą mogli starać się o 100 tys. zł na rozpoczęcie działalności pozarolniczej. Wnioski można składać do ARiMR do 28 lipca.

Rolnik będzie mógł dostać pieniądze z puli przeznaczonej na "pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich" lub też na "restrukturyzację małych gospodarstw" tj. działań realizowanych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

O pomoc w wysokości 60 tys. zł mogą ubiegać się rolnicy, posiadający gospodarstwa rolne o wielkości ekonomicznej mniejszej niż 10 tys. euro, położone na obszarach objętych ASF, którzy zdecydują się na zaprzestanie chowu i hodowli świń.

Pomoc będą mogli uzyskać rolnicy lub małżonki rolników ubezpieczeni w KRUS w pełnym zakresie przez co najmniej 24 miesiące poprzedzające miesiąc złożenia wniosku i w tym okresie nie można prowadzić innej działalności gospodarczej.

Ponadto o takie wsparcie może starać się rolnik, jeżeli nie przyznano i nie wypłacono mu rekompensaty za nieprzerwane nieutrzymywanie świń w gospodarstwie.

Wideo: Greenpeace ostrzega, że w Polsce masowo wzrasta zużycie pestycydów

 

 

Wysokość wsparcia wynosi 60 tysięcy zł (ale nie więcej niż równowartość 15 tys. euro) i płatna jest w II transzach - najpierw 80 proc. pomocy, a pozostałe 20 proc. po realizacji założonej w biznesplanie inwestycji.

Podobne warunki muszą spełnić rolnicy lub ich żony w przypadku starania się o 100 tys. zł premii na rozpoczęcie pozarolniczej działalności. Co najmniej 2 lata muszą być ubezpieczeni w KRUS, a ich wielkość ekonomiczna gospodarstwa rolnego nie może być większa niż 15 tys. euro (w przypadku prowadzenia produkcji zwierzęcej do wyliczenia tego wskaźnika nie bierze się pod uwagę danych wynikających z chowu lub hodowli świń).

Kolejny warunek przyznania 100 tys. zł premii - to konieczność otrzymywania dopłat bezpośrednich.

Każdy wniosek zostanie poddany ocenie punktowej. Najbardziej będzie premiowany wiek rolnika (poniżej 40 lat) oraz liczba zadeklarowanych miejsc pracy. Ponadto punkty będą przyznane m.in. za podjęcie działalności w gminach o dużym bezrobociu i dla osób posiadających kwalifikacje do podjęcia działalności pozarolniczej.

Na podstawie liczby punktów zostaną sporządzone dwie listy określające kolejność przysługiwania pomocy.

Premia w wysokości 100 tys. zł, podobnie jak i wsparcie w wysokości 60 tys. zł, będzie wypłacana w dwóch ratach: I - w wysokości 80 proc. premii - po spełnieniu przez beneficjenta w terminie 9 miesięcy warunków przyznania pomocy, a II - 20 proc., po realizacji biznesplanu.

pap, gospodarka, rolnictwo, arimr, fundusze unijne
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
thtr
2017-08-05 20:12
asf to putin z lukaszenka wypuszcza do polski chore dziki-to taka wojenka -u nich ludzie nie nadazaja zrec tych dzikow to do polski zaraze wypuszczaja-ruski czelowiek zje wszystko i mu nic zapije spirtem i charaszo
docent
2017-07-04 06:05
a czemu to pan jasnie pan rolnik się nie ubezpieczył i czemu nie może zbankrutowac.czemu to jaśnie panom rolnikom trzeba zawsze dopłacać.
uhdcw
2017-07-03 14:59
To ma zwiazek z przybyszami ktorzy nie jadaja swinek !!!!!
Pokaż wszystkie komentarze (47)