Notowania

Afrykański Pomór Świń. Ruszył skup trzody chlewnej z obszarów zagrożonych

Ruszył skup trzody chlewnej z obszarów zagrożonych występowaniem Afrykańskiego Pomoru Świń. To efekt rządowej specustawy, którą parlament przyjął na początku września. Z północno-wschodniej części kraju ma być wykupionych i przerobionych na konserwy około 100 tysięcy świń.

Podziel się
Dodaj komentarz
(MICHAL KOSC/REPORTER)

Rolnicy za dostarczone do zakładów przetwórczych zwierzęta mają otrzymać ceny zbliżone do rynkowych. Takie rozwiązanie chwali prezes Związku Polskie Mięso Witold Choiński.

- To jest ustawa wręcz optymalna. Z jednej strony skupowane są świnie już przerośnięte, z których zbytem hodowcy mieliby spory problem. Z drugiej strony sposób, w jaki gospodarujemy to mięso, wyklucza występowanie w nim wirusa. Przetworzenie odbywa się w około 120 stopniach, co zabija bakterie - uzasadnia Witold Choiński.

Przetworzone mięso ma trafiać docelowo w postaci konserw i pasztetów do instytucji charytatywnych lub wojska. Witold Choiński podkreśla, że produkty ze skupowanych obecnie świń są w pełni bezpieczne dla człowieka.

- Należy stanowczo i regularnie dementować te fałszywe doniesienia. Ani dla dorosłych osobników, ani dla dzieci ewentualny kontakt z wirusem nie grozi żadnymi konsekwencjami. To jest jedynie śmiertelny wirus dla świń i dzików. To jest problem hodowców i przetwórców wyłącznie - dodaje szef Związku Polskie Mięso.

Oprócz rozwiązań wspierających hodowców, w ramach walki z ASF rząd przyjął również propozycje przepisów dotyczących większego zabezpieczenia trzody chlewnej oraz odstrzału dzików. Projekt musi jeszcze przyjąć parlament.

Tagi: afrykański pomór świń, najważniejsze, czołówki, promowane, wiadomości rolnicze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-09-2016

olo1960166Wytrują wojsko i osoby bezdomne - dobra zmiana

19-09-2016

jezSpoko, skoro sól drogowa nie szkodzi, to tym bardziej jakiś tam wirus. Smacznego

19-09-2016

777Cały transport konserw proszę dostarczyć do sejmu, a szczególnie dla jurgiela (nawet nie warto używać dużej litery)

Rozwiń komentarze (42)