Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Afrykański pomór świń dotyka coraz większego terenu Polski. Rolnicy stracili już fortunę

Do terenów narażonych na występowanie choroby dołączą cztery gminy na południu Podlasia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jan Ulrich/wikimedia (CC BY-SA 3.0))

Rozszerza się strefa zagrożenia wirusem afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Decyzją Komisji Europejskiej, do terenów narażonych na występowanie choroby (czerwonej strefy) dołączą cztery gminy na południu Podlasia. Przyczyną jest stale rosnąca liczba dzików, u których badania potwierdziły obecność genu ASF.

Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Krzysztof Jażdżewski tłumaczy, że walka z chorobą jest trudna. Można jedynie niwelować jej występowanie. Nie da się w pełni kontrolować przepływu dzikiej zwierzyny w lasach. Leśniczy są w trakcie realizacji sezonowych planów łowieckich. Mimo to, od początku ubiegłego roku wykryto 72 przypadki ASF u dzików.

Zarażona wirusem trzoda chlewna to ogromne straty dla producentów i przetwórców wieprzowiny. ASF spowodował znaczne ograniczenia w eksporcie tego mięsa - przypomina Jażdżewski. Występowanie choroby w tej części Europy jest zjawiskiem stosunkowo młodym. Kraje dopiero uczą się skutecznej profilaktyki.

Ciężko jest przekonać kraje spoza Unii Europejskiej, że nasze mięso jest w pełni bezpieczne i zdrowe. Kontrahenci wykorzystują możliwość trzyletniego wstrzymania wymiany handlowej z uwagi na to, że w Polsce ASF nadal występuje. Wśród świń, ostatnie ognisko wykryto w lutym bieżącego roku.

Hodowcy z gmin zagrożonych występowaniem wirusa ASF muszą przestrzegać dodatkowych procedur ochronnych. Mają one na celu uniemożliwić kontakt świń z dziką zwierzyną.

Zobacz też: Warzywa nawet trzykrotnie droższe niż przed rokiem

Tagi: afrykański pomór świń, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, czołówki, promowane, wiadomości rolnicze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz