Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Afrykański pomór świń. Poszerzone śledztwo ws. ASF w Polsce

20
Podziel się

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku rozszerzyła śledztwo ws. afrykańskiego pomoru świń (ASF) o wątek dotyczący ewentualności przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez urzędników państwowych, w tym byłego ministra rolnictwa.

Afrykański pomór świń. Poszerzone śledztwo ws. ASF w Polsce
(Fotolia)
bDSRsrYl

Poinformowała o tym rzeczniczka białostockiej prokuratury Joanna Dąbrowska.

Na początku września powołany tam został zespół, który ma w jednym śledztwie łączyć wątki dotyczące ASF. Zespół tworzą nie tylko prokuratorzy, ale też policjanci, funkcjonariusze ABW, Straży Granicznej, Urzędu Kontroli Skarbowej i Izby Celnej.

Śledczy dysponują m.in. aktami sprawy prowadzonej początkowo w Zambrowie (woj. podlaskie), gdzie jednej osobie postawiono zarzuty transportu świń z naruszeniem wymagań weterynaryjnych i poświadczenie nieprawdy w dokumentach.

bDSRsrYn

Podobny zarzut postawiono też innemu mężczyźnie, w postępowaniu prowadzonym początkowo w Sokółce (woj. podlaskie) - akta tej sprawy również włączono do białostockiego śledztwa.

Teraz zdecydowano o włączeniu też do niego zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, które złożył kilka miesięcy temu minister środowiska Jan Szyszko. Dotyczy ono podejrzenia przekroczenia uprawnień bądź niedopełnienia obowiązków służbowych przez funkcjonariuszy publicznych, w okresie od sierpnia 2013 do września 2015, w związku z rozprzestrzenianiem się w Polsce wirusa ASF.

Chodzi m.in. o ówczesnego wojewodę podlaskiego, ministra rolnictwa czy głównego lekarza weterynarii. Sam minister Szyszko, składając to zawiadomienie, informował kilka miesięcy temu, że - w jego ocenie - doszło do zaniechań w zakresie likwidacji ASF, bo należało przeprowadzić redukcyjny odstrzał dzików (zwierzęta te przenoszą wirusa - przyp. red.).

W połowie kwietnia Prokuratura Okręgowa w Warszawie odmówiła jednak wszczęcia śledztwa w tej sprawie.

bDSRsrYt

Teraz białostocka prokuratura włączyła ten wątek do swego śledztwa. Jak przypomniała prok. Dąbrowska, Kodeks postępowania karnego daje możliwość podjęcia na nowo - na mocy postanowienia prokuratora - sprawy, w której odmówiono wszczęcia śledztwa lub dochodzenia.

Szef Prokuratury Okręgowej w Białymstoku Marek Czeszkiewicz mówił przed tygodniem dziennikarzom, że konieczne jest szersze spojrzenie na sprawę rozprzestrzeniania się ASF, bo ogniska tej choroby pojawiły się nie tylko w województwie podlaskim, ale również na Mazowszu i Lubelszczyźnie.

- ASF nie pojawiło się dzisiaj, wczoraj czy przedwczoraj. Musimy sięgnąć kilka lat wstecz i zobaczyć, jakie czynności, które uniemożliwiałyby rozprzestrzenianie się ASF, podjęto. A to było w zakresie kompetencji i ministra (rolnictwa), i lekarza weterynarii, nie mówię już o myśliwych i innych kwestiach. To należy rozważyć - mówił wtedy.

Czeszkiewicz dodał, że przedmiotem zainteresowania prokuratury będą wszystkie decyzje, które miały jakikolwiek - pośredni albo bezpośredni skutek - jeżeli chodzi o rozprzestrzenianie się ASF.

bDSRsrYu

Wirusa afrykańskiego pomoru świń wykryto w Polsce w lutym 2014 r. Od tego czasu odnotowano w naszym kraju dwadzieścia ognisk ASF u trzody chlewnej, z czego 17 od początku sierpnia tego roku. Najwięcej - w województwie podlaskim.

Wykrycie wirusa w gospodarstwach wiąże się z usypianiem wszystkich zwierząt w danej hodowli oraz z ograniczeniami na obszarach je otaczających.

bDSRsrYO
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(20)
fuj...
5 lata temu
no to niech w naszym rządzie niektórzy uważają....to zaraźliwe
NavyBlue
5 lata temu
Czegoś tu nie rozumiem.... Większość przypadków ASF (17 na 20 przypadków) pojawiło się w sierpniu br. Wcześniej od 2014 r. do sierpnia br. przypadków było 3 (1 rocznie). teraz nagle 17...!!! To znaczy, że poprzedni minister (urzędujący do grudnia 2015) jednak jakoś sobie chyba z tym radził... a ciała daje obecny... i próbuje szukać jakichś winnych... Czy to ja jestem jakiś mało rozgarnięty czy może pan minister tak "sprytnie inteligentny"... wyjaśnijcie mi.... i nie mówcie, że to wina dzików, bo to już na śmiech zakrawa... Kto prowadzi w Polsce tzw "wolny" czyli otwarty chów świń?
bezto
5 lata temu
Czy minister obecny nie ma kalendarza . na stołku od roku gdzie efekty dobrej zmiany
bDSRsrYP
witekp
5 lata temu
Tak jakoś wypada, że za ynteligenta Szyszki pomór się rozprzestrzenił , bo sierpień tego roku to od 9 miesięcy Szyszko. Poprzednia ekipa jakoś ogarniała temat.
babka687
5 lata temu
PiSowskie niedouki nie potrafią poradzić sobie z problemem i zamiast zabrać się do roboty ,to kombinują na kogo zwalić winę za swoje nieudacznictwo . Dziki przechodzą do nas przez granicę i za PO wiedziano o tym i jakoś ogarniano sprawę .Cały problem zaczął się jak nastał PIS ,ze swoimi niekompetentnymi ministrami i ekspertami od sprzątania apteki . Ogniska zaczęły się rozprzestrzeniać ,a ministerstwo szuka winnych zamiast ogarnąć problem.
...
Następna strona