Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Afrykański pomór świń w kolejnych gminach. Nowe ograniczenia

0
Podziel się:

Wirus zaatakował kolejne gminy w województwie podlaskim. Obszar obejmuje około 300 gospodarstw i 2 tys. świń.

Afrykański pomór świń w kolejnych gminach. Nowe ograniczenia
(Anne Akers/Flickr)

Jeszcze większe ograniczenia wprowadzono w hodowli trzody chlewnej w województwie podlaskim. Specjalny obszar obejmuje sześć gmin, gdzie stwierdzono wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF). Chodzi o gminy: Krynki, Kuźnica, Sokółka, Szudziałowo, Gródek i Michałowo.

Na tym obszarze obowiązują m.in. specjalne zasady w transporcie świń do rzeźni - mówi wojewódzki inspektor weterynaryjny Mirosław Czech. Musi być to rzeźnia specjalnie do tego celu wyznaczona, także trasa przejazdu samochodów ma być uzgodniona. Wszystko musi przebiegać pod nadzorem powiatowego lekarza weterynarii - dodał.

Decyzję o utworzeniu nowej strefy podjęła Komisja Europejska, by chronić przed wirusem pozostałą część województwa i kraju.
W wyznaczonym obszarze jest ok. trzystu gospodarstw, a w nich ponad 2 tys. świń. W opinii Mirosława Czecha dodatkowe restrykcje w hodowli mogą spowodować, że będzie ona nieopłacalna dla tych rolników. W dużym stopniu zależy to od tego, czy to będą gospodarstwa komercyjne, czy takie, które hodują świnie tylko na własny użytek - dodał inspektor.

Do tej pory wirus afrykańskiego pomoru świń w Polsce stwierdzano wyłącznie w województwie podlaskim. Dotąd odnotowano 55 przypadków tej choroby u dzików oraz trzy ogniska choroby u trzody chlewnej.

Czytaj więcej w Money.pl
Wykryto trzecie ognisko pomoru świń. Gdzie? Likwidacji i utylizacji poddano pięć świń, które hodowano we wsi Puciłki w gminie Sokółka.
Razem będziemy zwalczać ASF. Porozumienie Z powodu wykrycia ASF Rosja, Białoruś i Ukraina wprowadziły w lutym embargo na import wieprzowiny z Polski.
Łukaszenko wyda miliardy na trzodę chlewną Wprowadzenie przez Rosję embarga na dostawy towarów z Unii Europejskiej i USA otworzyło przed Białorusią dodatkowe możliwości eksportu na wschodni rynek.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)